Chodzi o wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Niektóre jego odmiany są rakotwórcze - powodują m.in. nowotwory szyjki macicy, inne wywołują kurzajki na skórze oraz kłykciny kończyste na narządach płciowych. Zdaniem badaczy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych oraz hiszpańskiego Katalońskiego Instytutu Onkologii do przeniesienia się wirusów doszło wkrótce po opuszczeniu przez populację Homo sapiens Afryki. Neandertalczycy i denisowianie w Eurazji byli nosicielami HPV.
Na czym opierają swoje wnioski? Otóż obecnie populacje w Afryce Subsaharyjskiej są praktycznie wolne od tej przypadłości (są za to zakażone innymi podtypami tego wirusa). HPV jest natomiast rozpowszechniony praktycznie we wszystkich innych miejscach globu.
Naukowcy zsekwencjonowali pięć podtypów wirusów brodawczaka ludzkiego należących do typu 16. HPV 16 to typ najczęściej wywołujący nowotwory. Badanie kilku próbek pozwoliło im wykonać symulację zmian genetycznych w czasie. Wyliczyli, że w obecnego formie HPV 16 ma ok. 500 tys. lat. Z biegiem czasu przekształcił się w dzisiejszą postać określaną jako HPV 16A.
Według Francuzów i Hiszpanów HPV w jakiejś postaci był obecny u ludzi opuszczających Afrykę i maszerujących do Eurazji. I w takiej postaci występuje w Afryce. Marsz do Eurazji miał miejsce od 100 do 60 tys. lat temu. Wtedy Homo sapiens natknął się na neandertalczyków i denisowian - już zamieszkujących te obszary.
"Krzyżowanie się populacji ludzi, neandertalczyków i denisowian doprowadziło do wprowadzenia nowego nosiciela wirusów HPV 16. Przeskoczył z populacji dziś wymarłych na naszych przodków" - twierdzą badacze.