Życie codzienne sprzed 2 tysięcy lat

Hutnicze umiejętności dawnych mieszkańców doliny rzeki Kamiennej poznają uczestnicy warsztatów archeologicznych.

Aktualizacja: 20.05.2017 21:03 Publikacja: 20.05.2017 00:01

Życie codzienne sprzed 2 tysięcy lat

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Odbędą się one pod hasłem „Żelazne korzenie" w Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum w Starachowicach. Zajęcia poprowadzą archeolodzy, historycy i pasjonaci archeologii doświadczalnej.

Na hutniczym piecowisku zaplanowano pokazy starożytnej metalurgii żelaza: wydobywania, prażenia i rozdrabniania rudy żelaza, wykonywania cegieł i budowy pieców dymarskich, produkcji węgla drzewnego, obsługi miechów dymarskich, a w finale – rozbiórki pieca. Uczestniczący w zajęciach będą mogli samodzielnie spróbować obsługi miecha, kruszenia rudy i formowania cegieł do budowy pieców.

Będzie się można nauczyć lepienia glinianych naczyń, wcielić w archeologa odkrywającego pozostałości osady i groby. Odbędą się też warsztaty: kowalski, tkacki, bursztyniarski, garbarski, brązowniczy, złotniczy. Obozy wojowników barbarzyńskich i legionistów zaprezentują uzbrojenie i szyk bojowy oraz inscenizację targu niewolników.

Jednym z najciekawszych etapów w dziejach regionu świętokrzyskiego było funkcjonowanie tam okręgu hutnictwa żelaza. W pierwszych wiekach po Chrystusie wzdłuż rzeki Kamiennej przebiegało odgałęzienie szlaku łączącego prowincje rzymskie nad Dunajem ze środkową Polską.

W tym czasie – zwanym okresem wpływów rzymskich – w Górach Świętokrzyskich powstawało tysiące zagłębionych pieców dymarskich, w których uzyskiwano żelazo z łatwo dostępnych rud limonitowych i syderytowych.

Podobne centrum hutnictwa funkcjonowało w tym czasie także na Mazowszu, w rejonie Pruszkowa, w którym działa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego. —PAP Nauka w Polsce,

Archeologia
Naukowcy zbadali szkielet rzymskiego gladiatora. Przełomowe wyniki analiz
Archeologia
Naukowcy odkryli kolejne tajemnice denisowian. Co wiemy o kuzynach Homo sapiens?
Archeologia
Przełomowe odkrycie archeologów. „Kwestionuje nasze rozumienie historii ludzkości"
Archeologia
Jakie tajemnice kryje stary żydowski cmentarz na Bródnie?
Archeologia
Czy wiek Stonehenge na pewno jest dobrze określony? Zaskakujące odkrycie naukowców