Aktualizacja: 03.12.2015 06:40 Publikacja: 03.12.2015 06:30
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie
Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik
W środę w Warszawie odbył się drugi etap konkursu na aplikację ogólną. Do egzaminu przystąpiło 305 (z 308 zakwalifikowanych) młodych prawników. Najwięcej z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kandydaci do KSSiP rozwiązywali wczoraj kazusy sprawdzające umiejętność argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych.
Do rozwiązania były trzy kazusy z prawa: prywatnego, publicznego i karnego. Każdą z prac oceni dwóch członków komisji konkursowej. Wynik będzie średnią dwóch ocen. 150 (najlepszych) aplikantów VII rocznika aplikacji ogólnej rozpocznie szkolenie 1 lutego 2016 r. Tegoroczny nabór jest ostatnim na aplikację ogólną w Krakowie. W kolejnych latach nabór będzie przeprowadzany bezpośrednio na 36-miesięczne aplikacje specjalistyczne: sędziowską lub prokuratorską. Ich aplikanci zostaną zatrudnieni w sądach okręgowych i w prokuraturach okręgowych.
Sędzia nie może być wyłączony od rozpoznania sprawy tylko dlatego, że został nominowany z rekomendacji organu n...
Sąd Najwyższy czeka rewolucja. Mniej izb, zmiana wyboru pierwszego prezesa czy okrojenie uprawnień prezydenta to...
Już niedługo absolwenci szkół średnich przystąpią do egzaminów maturalnych. Jakie warunki muszą spełnić, żeby zd...
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Nie trzy miesiące, ale jeden rok - tyle czasu będzie na złożenie oświadczenia przez rozwiedzionego małżonka o po...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas