Dziś na liście aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie znajduje się 300 osób. Tyle też ma szansę zakończyć pierwszy etap nauki, tj. aplikację ogólną. Na drugi (już sprofilowany) może liczyć w sumie 150 najlepszych. Taki limit ustalił właśnie minister sprawiedliwości.
Na drugi etap nauki składają się aplikacje sędziowska i prokuratorska. Minister sprawiedliwości przewidział po 75 miejsc na każdej z nich (pierwotnie mówiło się zaledwie o ok. 60 na obu aplikacjach). Szef resortu powołał też komisję konkursową do przeprowadzenia naboru na aplikację ogólną w 2010 r. Na jej przewodniczącego powołał Jarosława Matrasa, sędziego Sądu Najwyższego.
Aplikacja sędziowska potrwa 54 miesiące (w tym staż), prokuratorska 30 miesięcy. Ci, którzy się na nie nie dostaną, mogą się odwołać od decyzji dyrektora szkoły do ministra sprawiedliwości. Jeżeli to nie pomoże, pozostanie jedynie skarga do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego. W 30. miesiącu aplikacji sędziowskiej zainteresowani przystąpią do egzaminu zawodowego. Ten składać się będzie z dwóch części: pisemnej i ustnej. Zadania praktyczne na część pisemną oraz kazusy na część ustną opracuje specjalny zespół. Powoła go minister sprawiedliwości (na wniosek dyrektora KSSiP). Sam egzamin przeprowadzi komisja powołana również przez ministra sprawiedliwości. Pozytywny wynik egzaminu będzie uprawniał do rozpoczęcia stażu.
Z kolei 30-miesięczna aplikacja prokuratorska obejmie zajęcia w KSSiP oraz praktyki. Zakończy ją egzamin składający się z zadań praktycznych (część pisemna) i kazusów (sporządzenie np. aktu oskarżenia na podstawie przykładowego stanu faktycznego oraz apelacji od wyroku).
[b]Kolejny nabór na aplikację ogólną ruszy w lipcu, drugi etap odbędzie się miesiąc później. Zgłoszenia do krakowskiej szkoły można składać do 18 czerwca. [/b]