Jacek Nizinkiewicz: Jarosław Kaczyński liczy, że Donald Tusk się cofnie

PiS będzie siało zamęt polityczny, licząc, że wyborcy za destabilizację obarczą władzę. Czeka nas czas niepokoju i dezinformacji. Kroku w tył nie zrobi nikt.

Publikacja: 15.01.2024 03:00

Krzyk partii Jarosława Kaczyńskiego (na zdjęciu) ma sprawić, że rząd Donalda Tuska się cofnie.

Krzyk partii Jarosława Kaczyńskiego (na zdjęciu) ma sprawić, że rząd Donalda Tuska się cofnie.

Foto: WOJTEK RADWANSKI / AFP

Twardość i nieustępliwość w działaniu była dotąd domeną rządów PiS. Jarosław Kaczyński szedł jak taran i doprowadził nawet w 2017 roku do uchwalenia budżetu państwa po reasumpcji głosowania. Dekadę wcześniej Roman Giertych mówił o PO, że jest „miałka”, „lurowata”, „kompletna ciamciaramcia”. To się skończyło.

PO zatrzymała PiS i sama wykazuje się sprawczością. Zmiany w mediach publicznych dzięki zawetowaniu uchwały okołobudżetowej przez prezydenta stają się faktem. Odpartyjnianie wymiaru sprawiedliwości postępuje konsekwentnie. Nie ma też równych i równiejszych, jak chciałaby największa partia opozycyjna w przypadku Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zmiany są, choć przysłaniane przez walkę polityczną. Kaczyński liczy, że im większy wrzask będzie w państwie, tym bardziej Tusk ustąpi. A za chaos w państwie odpowiadać będzie koalicja rządząca. Tak się nie wydarzy. Dobrym przykładem tego jest właśnie przykład TVP czy byłych posłów PiS. Mimo że sąd rejonowy nie uznał wprowadzanych w pierwszym ruchu zmian, proces dokona się dzięki likwidacji spółek. Poza twardymi zwolennikami PiS, nikomu nie żal stronniczych mediów, dzięki którym ich szefowie okazali się milionerami.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie polityczno - społeczne
Tusk wygrał z Kaczyńskim, ograł koalicjantów. Czy zmotywuje elektorat na wybory do PE?
Opinie polityczno - społeczne
Zuzanna Dąbrowska: Wybory do PE. PiS w cylindrze eurosceptycznego magika
Opinie polityczno - społeczne
Maciej Strzembosz: Czego chcemy od Europy?
Opinie polityczno - społeczne
Łukasz Warzecha: Co Ostatnie Pokolenie ma wspólnego z obywatelskim nieposłuszeństwem
Opinie polityczno - społeczne
Jan Zielonka: Donald Tusk musi w końcu wziąć się za odbudowę demokracji