Aktualizacja: 11.12.2024 21:32 Publikacja: 15.12.2022 21:00
W Polsce od lat brakuje ekspertów od nowych technologii metamorworks / AdobeStock
Foto: 171277125
W Polsce specjaliści IT stanowią około 3,5 proc. wszystkich zatrudnionych. To jedna z najniższych wartości w całej Unii Europejskiej. Za nami są tylko Rumunia, Grecja i Bułgaria. Natomiast liderem jest Szwecja z 8 proc.
Żeby dorównać wspólnotowej średniej, Polska musiałaby pozyskać dodatkowo 147 tys. specjalistów – wynika z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Realizacja tego celu stanowi jednak duże wyzwanie z uwagi na spadającą od pięciu lat liczbę absolwentów kierunków technicznych. To nie tylko efekt niżu demograficznego, ale też spadku udziału studentów kierunków technicznych wśród wszystkich absolwentów. To negatywne zjawisko. Tym bardziej że w innych państwach Unii Europejskiej obserwujemy trend odwrotny. Polska wypada też słabo pod względem udziału kobiet wśród specjalistów IT. W Polsce stanowią one niespełna 16 proc. To o 3,6 pkt proc. mniej niż średnia dla Wspólnoty.
Rynek magazynowy jest w fazie stabilizacji po bardzo intensywnych zmianach w ciągu ostatnich lat. Perspektywy rozwoju są dobre.
Co piąty przedstawiciel branży mówi o złej i bardzo złej kondycji finansowej w ostatnim kwartale tego roku.
Roboty wspierające pracowników fizycznych, pompy ciepła, panele solarne. Technologie i zielone rozwiązania zapewniają przewagi konkurencyjne.
Prawie 0,8 mld euro ulokowano w nieruchomościach logistyczno-przemysłowych w Polsce od początku roku. Na rynku pojawili się nowi gracze.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Cały sektor zmaga się z wieloma wyzwaniami, a problemy jednych wpływają niestety na kondycję drugich, bo TSL to łańcuch naczyń połączonych.
Jest środa, 11 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Na naszych oczach odwraca się trend, który nazywano rosnącą świadomością klimatyczną. Choć coraz częściej doświadczamy ekstremalnych temperatur i kataklizmów, to obawy budzą dziś raczej wstrząsy geopolityczne.
Jest wtorek, 10 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Od czasu ataku Rosji na Ukrainę ponad tysiąc firm zerwało biznesowe kontakty z krajem agresora. Ale niemal tyle samo nadal prowadzi tam biznes.
Z badania, które przeprowadzono wśród właścicieli polskich firm z sektora MŚP, wynika, że starsi przedsiębiorcy chętniej nawiązują relacje biznesowe z kobietami niż ci młodsi. Eksperci wyjaśniają, z czego wynika to zjawisko.
Zaangażowanie w idee zielonej gospodarki sprawia, że firmy zarządzane przez kobiety są proekologiczne, co wiąże się z mniej agresywną, za to bardziej trwałą strategią ekonomiczną. Jakie inne oblicza ma zjawisko „zazieleniania biznesu” przez kobiety?
Jest poniedziałek, 9 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Nowy komisarz UE ds. obrony, Andrius Kubilius stwierdził w wywiadzie dla agencji AFP, że w związku z zagrożeniem ze strony Rosji Unia Europejska powinna zainwestować 500 mld euro w ciągu 10 lat w zwiększenie produkcji sprzętu wojskowego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas