Taka sytuacja ma miejsce także w odniesieniu do okien zaliczanych do przegród budowlanych. Dla przykładu istnieją regulacje dotyczące klasy odporności na włamanie, energooszczędności (współczynnik przenikania ciepła „U" określający izolacyjność cieplną okien, podlegający zmianie od 2017 r.), odległości budynków w zależności od rozmieszczenia otworów okiennych, montowania okien otwieranych do wewnątrz w przypadku wyższych budynków czy też instalacji krat w oknach tak, aby uniemożliwiały one dostęp do pomieszczeń położonych na wyższych kondygnacjach.
Modernizacja otworów okiennych również jest regulowana przepisami. Dla przykładu wymiana stolarki okiennej bez zmiany gabarytów nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Natomiast wymiana okien wraz ze zmianą wymiarów otworów okiennych (zarówno ich powiększenia, jak i zmniejszenia) jest uznawana za przebudowę obiektu budowlanego i wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jego brak może oznaczać nie tylko konieczność legalizacji samowoli budowlanej, ale nawet nałożenie na inwestora obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego, co często będzie działaniem bardziej czasochłonnym i kosztownym.
Tym samym przed podjęciem jakichkolwiek działań w zakresie procesu inwestycyjnego warto się upewnić, czy nie istnieją regulacje prawne, które nakładałyby dodatkowe wymagania w tym zakresie.
Autor jest szefem praktyki nieruchomości i partnerem w kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy