fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Ruszyła strona GIS z raportami o liczbie zakażeń na koronawirusa

Mapa zakażeń
GIS
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło stronę internetową, na której prezentowane są statystyki dotyczące COVID-19 w Polsce. To główny element nowego modelu scentralizowanego raportowania przypadków zakażeń i zgonów. Wojewódzkie oraz powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne nie mogą już publikować tych danych.

Jak informuje MZ, dane pochodzą podawane na stronie www.gov.pl/raport-zakazen z systemu EWP, czyli prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia. Według zapewnień resortu, do systemu bezpośrednio raportują laboratoria.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że strona będzie stopniowo uzupełniana o dane historyczne oraz bieżące wykresy prezentujące przebieg epidemii. Do ogólnej puli zakażeń dodano już ponad 22 tys. przypadków, które "zgubiły się" w poprzednich raportach.

Centralizacja nie podoba się władzom niektórych gmin. Twierdzą, że raporty z sanepidu są im potrzebne do szybkiego reagowania w bieżącym zarządzaniu antykryzysowym.

Centralizację skrytykował także Michał Rogalski, twórca obywatelskiej bazy danych na temat epidemii w Polsce, w której dzięki raportom z sanepidów, można było zweryfikować podawane przez władze statystyki.

W rozmowie z Radiem ZET Rogalski powiedział, że zmieniając model raportowania, resort zdrowia może uniknąć kontrowersji dotyczących liczby zakażeń i zgonów.

- Bo nie będzie już żadnej obywatelskiej kontroli, a jak się okazało, była ona bardzo potrzebna - mówił.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA