Ustawa o informacji w ochronie zdrowia - sejm przyjął przepisy

Sejm przyjął w piątek ustawę o informacji w ochronie zdrowia.

Aktualizacja: 20.07.2018 16:15 Publikacja: 20.07.2018 14:21

Ustawa o informacji w ochronie zdrowia - sejm przyjął przepisy

Foto: Adobe Stock

Umowy z NFZ dla przychodni specjalistycznych przedłużone do końca 2019 r.

Specjaliści i przychodnie, którzy mają umowy z NFZ, mogą spać spokojnie. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o informacji w ochronie zdrowia przedłuża je do końca 2019 r. Wprowadza też mnóstwo kontrowersyjnych zapisów.

Czytaj także: Leki z internetu dla wybranych

 

Nowela, której głównym zadaniem było pierwotnie wprowadzenie Internetowego Konta Pacjenta (IKP), pozwalającego na korzystanie z testowanej właśnie e-recepty, niespodziewanie powiększyła się o kilka istotnych zapisów.

Leki na receptę w sprzedaży wysyłkowej

Pierwszy z nich wywołał protesty ze strony samorządu aptekarskiego. Zakłada, że leki na receptę będą mogły być sprzedawane wysyłkowo. Zgodnie z przyjęta poprawką, minister zdrowia określi w rozporządzeniu wykaz produktów leczniczych, w przypadku których dopuszczalna jest sprzedaż wysyłkowa, jej warunki tej sprzedaży oraz dostawy, warunki, jakie musi spełniać lokal apteki lub punktu aptecznego prowadzących sprzedaż wysyłkową, a także okres przechowywania dokumentów i minimalny zakres informacji umieszczanych na stronach internetowych, na jakich oferowane są leki. Co prawda sprzedaż wysyłkowa leków ma być kierowana do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ale Naczelna Rada Aptekarska (NRA) obawia się, że to tylko wstęp do umożliwienia takiej sprzedaży dla wszystkich pacjentów. Pomysłowi przyklasnął za to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNet, skupiający głównie właścicieli aptek sieciowych.

Centralne zakupy na leki i wyroby medyczne

Kolejny nowy przepis umożliwia dyrektorom oddziałów wojewódzkich NFZ centralne zakupy leków na terenie województwa. Jak tłumaczy Natalia Łojko, radca prawny z kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, zapisy o wspólnych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego przyznają prezesowi NFZ nowe narzędzia prawne wynikające z prawa zamówień publicznych – możliwość złożenia odwołania oraz skargi do sądu w odniesieniu do wszystkich zamówień na leki i wyroby refundowane ze środków publicznych organizowane przez świadczeniodawcę, niezależnie od tego, czy były przeprowadzane przez tryb zamówień wspólnych.

Nowa regulacja wywołała mnóstwo kontrowersji. Według części ekspertów zakupy centralne mogą okazać się niekorzystne dla pacjentów, bo przy dużych przetargach zwykle decydująca jest cena, a nie jakość produktu.

Nowe umowy na specjalistykę dopiero w 2020 r.

Część ekspertów krytykuje też zapis, który aneksuje do końca 2019 r. umowy na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS). Choć stabilizuje to rynek usług medycznych, powoduje też, że nowe podmioty nie mogą starać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, a ich działalność musi opierać się wyłącznie na pacjentach komercyjnych.

Sejm zakończył prace nad projektem, choć nie było go w porządku obrad. Teraz skierowano go do Senatu, gdzie prace nad nią zaplanowano już na 24 lipca. Istnieje więc szansa, że Senat przegłosuje nowelę jeszcze na najbliższym posiedzeniu. – Zgodnie z obecnym brzmieniem projektu, ustawa zasadniczo wejdzie w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem jest regulacja dotycząca raportowania w ramach ZSMOPL, która wchodzi w życie z dniem ogłoszenia – tłumaczy Natalia Łojko.

Umowy z NFZ dla przychodni specjalistycznych przedłużone do końca 2019 r.

Specjaliści i przychodnie, którzy mają umowy z NFZ, mogą spać spokojnie. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o informacji w ochronie zdrowia przedłuża je do końca 2019 r. Wprowadza też mnóstwo kontrowersyjnych zapisów.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a