O blisko 45 proc. wzrosła liczba postępowań prowadzonych przez prokuratury w całym kraju w sprawie błędów medycznych. Jak informuje Prokuratura Krajowa, w 2016 r. było ich 4963. To efekt utworzenia w prokuraturach regionalnych specjalnych wydziałów, które zajmują się błędami medycznymi.

Jak obliczył Departament Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, 3450 postępowań dotyczących błędów medycznych toczy się w prokuraturach rejonowych, a 1051 w prokuraturach okręgowych. Prokuratury regionalne, w których w 2016 r. powołano specjalne działy lub koordynatorów do spraw błędów medycznych, przejęły 462 śledztwa dotyczące zgonu pacjentów.

Z danych prokuratury wynika, że o 26,5 proc. wzrosła też liczba postępowań zakończonych. W 2016 r. decyzjami zakończono 1767 spraw, w tym 113 aktem oskarżenia, a cztery wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze.

Wśród przykładów spraw o błędy medyczne PK podaje sprawę z izby przyjęć Szpitala Rejonowego w Nowogardzie, gdzie lekarz dyżurny nie przeprowadził podstawowych badań diagnostycznych, postawił więc niewłaściwą diagnozę i przedwcześnie zwolnił mężczyznę do domu. Ten zmarł dwa dni później, a lekarz odpowie za nieumyślne narażenie go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Śmiercią pacjenta, tym razem dziecka, skutkował też błąd położnej ze Szpitala Powiatowego w Otwocku. Wykonując KTG ciężarnej, nie powiadomiła lekarza o nieprawidłowościach w zapisie pracy serca płodu. Ciąża nie została zakończona koniecznym w takim przypadku cesarskim cięciem, a dziecko zmarło mimo ponadrocznego leczenia.

To nieprawidłowości okołoporodowych dotyczy najwięcej spraw o błędy lekarskie.