Dotychczas, żeby uzyskać dane dostępu do systemu ZIP, konieczna była osobista wizyta w wojewódzkim oddziale NFZ lub korzystanie z podpisu elektronicznego weryfikowanego kwalifikowanym certyfikatem. Od 1 lipca NFZ wprowadza nową funkcjonalność: możliwość odbioru danych dostępowych przez pełnomocnika. Skorzystają na tym szczególnie osoby mające problem z poruszaniem się lub obłożnie chore. Warunkiem koniecznym jest przedstawienie w NFZ pełnomocnictwa podpisanego przez osobę zainteresowaną uzyskaniem dostępu do ZIP.

Dane dostępowe do systemu ZIP tj. login i hasło, zostaną wydane pełnomocnikowi w bezpiecznej kopercie. Oddział wojewódzki NFZ poinformuje o tym fakcie mocodawcę, czyli właściciela konta poprzez przesłanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. W przesyłce będą także informacje pozwalające na uzyskanie dodatkowych informacji lub podjęcie niezbędnych czynności na koncie ZIP przez właściciela konta podczas kontaktu telefonicznego z pracownikiem oddziału NFZ. Przez telefon będzie można odwołać pełnomocnictwo, a także całkowicie zablokować konto unieważniając tym samym wydane dane dostępowe. Pacjent będzie miał również możliwość zablokowania pełnomocnika po zalogowaniu się do systemu.

Konto ZIP zostanie aktywowane po 30 dniach od daty wydania danych dostępowych pełnomocnikowi.

To nie jedyne udogodnienie dla pacjentów uruchomione ostatnio w ZIP. System może teraz informować właściciela konta o każdorazowej zmianie statusu ubezpieczenia. Użytkownik ZIP, któremu zmieni się status ubezpieczenia (na uprawnionego lub nieuprawnionego do świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ) otrzyma indywidualny komunikat po zalogowaniu się do ZIP, ale tylko wtedy, gdy wyrazi zgodę na wysyłanie indywidualnych komunikatów informacyjnych. Na życzenie użytkownika system będzie mógł też wysyłać na wskazany adres e-mail informacje o pojawieniu się nowego komunikatu w systemie ZIP.

Przypomnijmy ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta, jest ogólnopolskim serwisem zapewniającym zarejestrowanym i zalogowanym pacjentom wgląd w historię swojego leczenia. ZIP ma już ponad milion użytkowników – najstarszy liczy sobie 99 lat, najmłodszy - zaledwie kilka tygodni. Najliczniej z ZIP korzystają mieszkańcy Śląska, Mazowsza i Wielkopolski.