fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Bolesne biopsje szpiku - co szpitale odpowiedziały Rzecznikowi Praw Pacjenta

Fotolia
Rzecznik Praw Pacjenta publikuje odpowiedzi dyrektorów szpitali na pytania o brak stosowania znieczulenia ogólnego podczas zabiegów punkcji lędźwiowej i biopsji szpiku u małych pacjentów.

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił o wyjaśnienia do dyrektorów siedmiu szpitali, które jak wynika z informacji medialnych, nie stosowały znieczulenia ogólnego w trakcie przeprowadzania u dzieci zabiegu punkcji lędźwiowej oraz biopsji szpiku. O opinię w tej sprawie Rzecznik zwrócił się też do konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.

Sprawę jako pierwszy nagłośnił Polsat News. Potem temat podchwyciły inne media. Okazało się, że kilka szpitali w Polsce przeprowadza biopsje szpiku u dzieci chorych na białaczkę bez narkozy.  Zabieg polega na nakłuciu grubą igłą kości i pobraniu do strzykawki materiału do badania. Jest wyjątkowo bolesny, podobnie jak punkcja punkcja lędźwiowa. Miejscowe znieczulenie, stosowane w wielu szpitalach standardowo, nie zawsze działa. W efekcie dzieci krzyczą z bólu i  - przerażone - próbują uciekać.

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił o wyjaśnienia do dyrektorów szpitali: Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 6 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach , Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu , Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.

Prawie wszyscy dyrektorzy szpitali już odpowiedzieli Rzecznikowi (niżej linki do odpowiedzi)

- Jeżeli uzyskane informacje  będą uprawdopodabniać naruszenia praw pacjenta, Rzecznik podejmie decyzję o wszczęciu postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów - zapewnia RPP.

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił również do konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej z prośbą o odpowiedź na pytania m.in. o to, jakie znieczulenie powinno zostać zastosowane przy biopsji szpiku i trepanobiopsji u dzieci i czy istnieją konkretne zalecenia lub wytyczne w tej kwestii.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA