fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Zmiany w KPA usprawnią proces refundacji leków

123RF
Znowelizowana procedura administracyjna ma przyspieszyć załatwianie spraw. Na ułatwienia mogą liczyć m.in. firmy farmaceutyczne.

Ważne zmiany w postępowaniu administracyjnym i ich wpływ na branżę farmaceutyczną były głównym tematem konferencji, która odbyła się w czwartek w Warszawie. Eksperci z kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński przedstawili najważniejsze nowości w kodeksie postępowania administracyjnego oraz procedurze sądowo-administracyjnej, które obowiązują od 1 czerwca br.

Znowelizowane przepisy w swoich założeniach mają przyspieszyć załatwianie spraw administracyjnych i zagwarantować bardziej partnerskie relacje w stosunkach obywatel–urzędnik. Realizację tych celów mają zagwarantować nowe instytucje, takie jak milczące załatwienie sprawy, zmiany w doręczeniach, wprowadzenie mediacji czy możliwość przedłużenia terminu do uzupełnienia braków formalnych.

Zmiany w procedurze administracyjnej mogą pozytywnie przełożyć się m.in. na przebieg postępowań refundacyjnych i rejestracyjnych leków. Przykładem mogą być ułatwienia w złożeniu wniosku w procedurze refundacyjnej leku.

Jak tłumaczyła radca prawny Natalia Łojko, nowela wprowadza zmianę, na podstawie której do poświadczania za zgodność odpisów dokumentów może zostać wyznaczony urzędnik. Przed zmianą poświadczanie licznych dokumentów było pracochłonne i nierzadko kosztowne. „Rzeczpospolita" była jednym z patronów medialnych konferencji.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA