Trombektomia mechaniczna polega na mechanicznym usunięciu skrzepu z tętnicy mózgowej i jest stosowana u chorych z najgorzej rokującym niedokrewiennym udarem mózgu, u których skrzep zatkał tętnicę mózgową o największej średnicy. Leczenie, które, zdaniem specjalistów, daje spektakularne efekty, można stosować do sześciu godzin od udaru.

Program pilotażu tej metody resort zdrowia ogłosił w listopadzie 2018 r. Do pilotażu weszło siedem ośrodków, w których do marca przeprowadzono 168 zabiegów.

Jak zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski, ośrodki, które przystąpią do pilotażu, pozwolą na zapewnienie dostępu do tej metody w całej Polsce. Jak bowiem wynika z dotychczasowych doświadczeń, największym problemem pozostaje logistyka, a przede wszystkim odpowiednio wczesny i sprawny transport pacjenta do ośrodka koordynującego. Jak ocenił, rocznie zabiegu trombektomii mechanicznej wymaga 3-4 tys. pacjentów.

Rozszerzenie pilotażu zwiększy jego koszty do 100 mln zł.

Do ośrodków prowadzących pilotaż już dzisiaj dołączą: Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, SPSK nr 1 im. Prof. T. Sokołowskiego w Szczecinie, Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Dr. Biziela w Bydgoszczy, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Wojewódzkie Specjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Jadwigi w Opolu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach.