Rak krwi: liczba chorych na świecie rośnie

Co 30 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Często choroba jest diagnozowana późno, choć do jej wykrycia wystarczy zrobienie morfologii krwi – czytamy w Onet.

Publikacja: 11.09.2018 09:35

Rak krwi: liczba chorych na świecie rośnie

Foto: AdobeStock

Jak wynika z danych Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych liczba chorych na nowotwory krwi na świecie wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W Polsce choruje ponad 100 tys. osób, a każdego roku diagnozę stawia się prawie sześciu tysiącom Polaków.

Na szczęście, nowotwory krwi można skutecznie leczyć, trzeba jednak odpowiednio wcześnie je wykryć. Koalicja przekonuje, że może w tym pomóc proste i tanie badanie, jakim jest morfologia krwi.

–  Każdy raz w roku powinien wykonać profilaktyczne badanie krwi. Wielu osobom regularnie wykonywana morfologia uratowała życie - mówi Jan Salamonik, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową. - Należy się wręcz domagać od swojego lekarza pierwszego kontaktu skierowania na to badanie raz w roku –  dodaje.

Jak pisaliśmy w Rzeczpospolitej, aż 83 proc. Polaków doskonale zna te zalecenia. Niestety nasza wiedza rozmija się z praktyką, ponieważ 43 proc osób robi morfologię znacznie rzadziej.

Mała jest również wiedza na temat tego, jak bardzo pomocna jest morfologia w wykrywaniu schorzeń krwi. Zaledwie co piąty badany (19 proc.) wskazuje białaczkę jako chorobę, w wykryciu której może pomóc morfologia, jeszcze mniej osób (17 proc.) wymienia inne choroby nowotworowe, a zaledwie 5 proc. – inne choroby krwi.

Białaczki i Chłoniaki

Do chorób nowotworowych krwi zalicza się nowotwory układu krwiotwórczego, takie jak ostra i przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna, przewlekła białaczka limfocytowa, mielofibroza, oraz nowotwory układu chłonnego (chłoniaki nieziarnicze, chłoniaki Hodgkina, szpiczak plazmocytowy).

Nowotwory te najczęściej występują u osób po 60. roku życia, ale coraz częściej są wykrywane u osób młodszych, między 25. a 45. rokiem życia. Dlatego morfologię krwi powinny wykonywać także osoby w średnim wieku. Beata Ambroziewicz zwraca uwagę, że jednym z powodów, dla których nowotwory krwi są wykrywane zbyt późno jest to, że często są mylone ze zwykłą anemią.

Nowotwory krwi początkowo wywołują mało niepokojące dolegliwości, takie jak ciągłe zmęczenie, osłabienie, gorączka i ból głowy. Tak mogą się objawiać białaczki, na które przypada około 10 proc. zachorowań na nowotwory. Z kolei pierwszym objawem chłoniaków może być zwykłe przeziębienie.

 

Co może niepokoić?

Zdaniem dr Elżbiety Lampki ze Stowarzyszenia Wspierającego Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy” najbardziej niepokojące są powiększone węzły chłonne, głównie w okolicy szyi, a także pachowe, pachwinowe, zazwyczaj niebolesne i stopniowo narastające – czytamy w onet.pl

Należy zwrócić uwagę na utrzymujący się uporczywy kaszel, gorączkę lub nawracające stany podgorączkowe, obfite nocne poty, powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych, męczliwość, osłabienie, utrata masy ciała w krótkim czasie, oraz towarzyszący świąd skóry. Takie dolegliwości również mogą być objawem chłoniaków.

Jeśli objawy te utrzymują się dłużej niż dwa, trzy tygodnie, należy udać się do lekarza. Także powiększenie węzłów chłonnych występujące przez kilkanaście dni, mimo przyjmowania antybiotyków, leków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, powinno skłonić nas pacjentów i lekarzy do szybkiej diagnostyki w kierunku chłoniaków – przekonuje dr Elżbieta Lampka.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych podkreśla, że wiele nowotworów krwi jest u nas leczonych zgodnie ze światowymi standardami, jednak w niektórych tego typu schorzeniach są wciąż kłopoty z dostępem do skutecznej farmakoterapii w kolejnych liniach leczenia, stosowanych, kiedy dochodzi do nawrotu choroby.

Krajowy konsultant w dziedzinie hematologii prof. Wiesław Jędrzejczak wyjaśnia, że resort zdrowia stara się odpowiadać na potrzeby pacjentów i ich problemy są stopniowo rozwiązywane.

Wciąż czekamy na dostęp do nowoczesnych terapii w szpiczaku, najczęstszym nowotworze krwi, przewlekłej białaczce limfocytowej, szczególnie u tych pacjentów, u których dostępne leczenie przestaje być skuteczne, i w ostrej białaczce limfoblastycznej – dodaje konsultant krajowy.

Kampania informacyjna

Wrzesień jest Światowym Miesiącem Nowotworów Krwi. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych,  uruchomiła kampanię w mediach społecznościowych. Jej celem jest przekazanie w atrakcyjnej formie podstawowych informacji dotyczących diagnostyki i leczenia tego typu  nowotworów.

Publikując informacje na naszym profilu na Facebooku chcemy przybliżyć temat nowotworów krwi, nie tylko pacjentom, ale przede wszystkim społeczeństwu, aby uświadomić, że zachorować może każdy – bez względu na wiek i płeć. Objawy nowotworów krwi są często mylone ze zwykłą anemią, dlatego są one wykrywane tak późno, a przecież wystarczy zrobić morfologię krwi, żeby wykryć nowotwór – mówi Beata Ambroziewicz, Członek Zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Jednym ze skutecznych sposobów leczenia nowotworów krwi jest przeszczepienie szpiku. W naszej kampanii zachęcamy również do tego, aby zostać dawcą. Można zostać bohaterem, ratując komuś życie. Bycie dawcą nie boli, a daje wielką satysfakcję – dodała Beata Ambroziewicz.

– Ministerstwo Zdrowia stara się odpowiadać na potrzeby pacjentów i ich problemy są stopniowo rozwiązywane. Wciąż czekamy na dostęp do nowoczesnych terapii w szpiczaku, w najczęstszym nowotworze krwi – przewlekłej białaczce limfocytowej, szczególnie u tych pacjentów, u których dostępne leczenie przestaje być skuteczne i w ostrej białaczce limfoblastycznej – informuje prof. dr hab. n. med. Wiesław Jędrzejczak, Krajowy konsultant w dziedzinie hematologii.

Jak wynika z danych Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych liczba chorych na nowotwory krwi na świecie wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W Polsce choruje ponad 100 tys. osób, a każdego roku diagnozę stawia się prawie sześciu tysiącom Polaków.

Na szczęście, nowotwory krwi można skutecznie leczyć, trzeba jednak odpowiednio wcześnie je wykryć. Koalicja przekonuje, że może w tym pomóc proste i tanie badanie, jakim jest morfologia krwi.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej