Konkubinat nie jest ważnym powodem do zmiany nazwiska

Pozostawanie w konkubinacie nie stanowi ważnego powodu do zmiany nazwiska jednego z partnerów na drugiego.

Aktualizacja: 12.12.2015 15:34 Publikacja: 12.12.2015 12:40

Konkubinat nie jest ważnym powodem do zmiany nazwiska

Foto: 123RF

Czego dotyczył spór

W styczniu 2015 r. do kierownika urzędu stanu cywilnego wpłynął wniosek o zmianę nazwiska. Wnioskodawczyni nosi nazwisko ojca, z którym utrzymuje sporadyczne kontakty. Jej matka ponownie wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża. Kobieta chce zmienić swoje nazwisko, ponieważ łączy ją więź emocjonalna z osobą tej samej płci, która je nosi.

Kierownik odmówił zmiany nazwiska. W jego ocenie dowody potwierdzają, że kobieta prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z kobietą, której nazwisko chce przyjąć. Okoliczności potwierdzają też brak więzi z ojcem. Jednak zdaniem urzędnika ocena, czy istnieją ważne powody do zmiany nazwiska, nie może wynikać jedynie z subiektywnego przekonania osoby żądającej zmiany. Musi też sprostać zobiektywizowanym i zracjonalizowanym kryteriom oceny.

Nazwisko jest jednym z elementów identyfikujących osobę i składa się na jej stan cywilny. Wskazuje na pochodzenie od określonych rodziców i dlatego powinno być stabilne. Jest to trwały atrybut człowieka, prawnie mu przypisany przez zarejestrowanie w aktach stanu cywilnego. Podstawą zmiany nazwiska powinny być okoliczności szczególne, a nawet nadzwyczajne. Chęć noszenia nazwiska osoby uznanej przez stronę za osobę bliską nie może być podstawą jego zmiany. Wojewoda nie uwzględnił odwołania kobiety i sprawa trafiła na wokandę.

Rozstrzygnięcie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi przyznał rację urzędnikom. Po analizie przepisów zgodził się, że ustawodawca jako zasadę przyjął względną stabilizację imion i nazwisk. Dopuścił dokonanie ich zmiany w trybie administracyjnym wyłącznie z ważnych powodów. Co prawda katalog ważnych powodów uzasadniających zmianę imienia lub nazwiska nie jest zamknięty. Ponadto sformułowanie „ważne powody" jest zwrotem nieostrym, którego interpretację pozostawiono organom orzekającym w sprawie. W ocenie WSA rozstrzygnięcie, czy zachodzą ważne powody uzasadniające uwzględnienie wniosku, wymagało zatem wyważenia z interesu społecznego oraz interesu wnioskodawczyni.

W ocenie sądu ustawodawca przesądził, że sama wola danej osoby, aby zmianie uległo jej imię lub nazwisko, i jej subiektywne przekonanie nie jest wystarczającą przesłanką dokonania zmiany. Imię i nazwisko spełnia bowiem w zorganizowanym społeczeństwie istotną funkcję identyfikacyjną i porządkującą. Aby taką funkcję mogło spełniać, dane te musi cechować pewność i stabilność.

WSA uznał, że przewidziana w art. 4 ust. 1 ustawy o zmianie imienia i nazwiska możliwość administracyjnej zmiany imienia i/lub nazwiska wprowadza wyjątki od regulacji zawartych w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym oraz prawie o aktach stanu cywilnego. I już z tego tylko faktu zdaniem sądu wynika, że wykładnia tego przepisu nie może być wykładnią rozszerzającą i prowadzić do omijania zasad wynikających z tych aktów.

W wyroku podkreślono, że wskazówki, jakie sytuacje mogą uzasadniać zmianę nazwiska w trybie administracyjnym, zawierają pkt 1–4 ust. 1 ustawy. Zauważył, że w każdym z tych przypadków zmiana nazwiska nie prowadzi do całkowitego zerwania więzi pozwalających na zidentyfikowanie pochodzenia danej osoby i jej stanu cywilnego. Zmiana nazwiska dokonywana jest na nazwisko, z którym dana osoba jest lub była związana albo przez urodzenie albo fakt zawarcia małżeństwa.

Przyjęcie, że pozostawanie przez daną osobę w związku osób jednej płci o charakterze konkubinatu, stanowi ważny powód zmiany nazwiska nie jest, w ocenie sądu, w obecnym stanie prawnym możliwe. W przypadku związku osób różnej płci (konkubinat osób heteroseksualnych) sugerowałaby, że mamy do czynienia z małżeństwem. A w przypadku związków osób jednej płci np. z rodzeństwem. Stanowiłoby to substytut zawarcia związku małżeńskiego, a to oznacza obejście prawa.

Zdaniem WSA w obowiązującym stanie prawnym pozostawanie przez osoby w związku o charakterze konkubinatu, bez względu na to, czy chodzi o związek osób jednej płci, czy o związek heteroseksualny, ale inny niż małżeński, nie stanowi „ważnego powodu" do zmiany nazwiska jednego z partnerów na nazwisko drugiego.

Wyrok WSA w Łodzi z 21 października 2015 r., sygn. akt III SA/Łd 679/15

Czego dotyczył spór

W styczniu 2015 r. do kierownika urzędu stanu cywilnego wpłynął wniosek o zmianę nazwiska. Wnioskodawczyni nosi nazwisko ojca, z którym utrzymuje sporadyczne kontakty. Jej matka ponownie wyszła za mąż i przyjęła nazwisko męża. Kobieta chce zmienić swoje nazwisko, ponieważ łączy ją więź emocjonalna z osobą tej samej płci, która je nosi.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a