Czy wpłata zaliczki na poczet opłaty adiacenckiej podlega VAT

Wpłaty na poczet opłaty adiacenckiej pobieranej przez gminę od właścicieli nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu VAT. To, że wpłata następuje na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej nie ma w tym zakresie żadnego znaczenia.

Publikacja: 04.12.2018 01:00

Czy wpłata zaliczki na poczet opłaty adiacenckiej podlega VAT

Foto: 123RF

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 21 listopada 2018 r., sygn. I SA/Gd 812/18.

Czytaj także: Kto płaci opłatę adiacencką przy podziale nieruchomości

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku VAT. We wniosku wskazała, że planuje budowę kanalizacji sanitarnej, co następować będzie w ramach wykonywania zadań własnych nałożonych na nią przepisami ustawy o samorządzie gminnym. W związku z realizacją projektu gmina podpisywać będzie umowy cywilnoprawne z właścicielami działek, dla których zostaną stworzone warunki do podłączenia do kanalizacji.

Przedmiotowe umowy są dobrowolne i dotyczą wpłaty zaliczki na poczet opłaty adiacenckiej regulowanej przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 144 tej ustawy, właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich. Zgodnie z art. 148 ust. 4 ww. ustawy na poczet opłaty adiacenckiej zalicza się wartość świadczeń pieniężnych wniesionych przez właściciela na rzecz budowy danego fragmentu infrastruktury technicznej.

Wysokość opłaty adiacenckiej ustalona zostanie w drodze administracyjnej, na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego, a wpłacone zaliczki zostaną zaliczone na poczet opłaty adiacenckiej naliczanej w związku z budową kanalizacji sanitarnej. W decyzji administracyjnej dotyczącej naliczenia opłaty adiacenckiej wyszczególnione zostanie rozliczenie wpłaconych przez właścicieli zaliczek.

Gmina zapytała czy podpisane przez nią umowy cywilnoprawne dotyczące wpłat na poczet zaliczki opłaty adiacenckiej, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Sama stanęła na stanowisku, że tego rodzaju czynności i pobierane w związku z ich realizacją opłaty są zwolnione z VAT. Naliczane mieszkańcom opłaty adiacenckie ustalane są bowiem w drodze decyzji administracyjnej. Oznacza to, że ich pobór związany jest z wykonywaniem zadań nałożonych na gminę na podstawie odrębnych przepisów, do realizacji których została ona powołana.

Stanowisko organu podatkowego

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 12 czerwca 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.239.2018. 3.KT, uznał stanowisko gminy za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że gmina jako organ władzy publicznej nie jest podatnikiem VAT jedynie w związku z realizacją zadań, które podejmuje jako podmiot prawa publicznego, jest takim podatnikiem natomiast w zakresie czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają gminę z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem jej za podatnika VAT, a wykonywane w takim reżimie czynności za podlegające opodatkowaniu VAT odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenie usług.

W dalszej kolejności powołał art. 144 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłaty adiacenckiej, pod pojęciem której należy rozumieć opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym m.in. budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków jednostek samorządu terytorialnego. Ustalenie i wysokość opłaty adiacenckiej zależy od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej i następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Jeżeli zatem opłaty adiacenckie pobierane są w związku z wydaniem decyzji administracyjnej i ich pobór związany jest z wykonywaniem zadań nałożonych na gminę na podstawie odrębnych przepisów, do realizacji których została ona powołana, to czynności takie nie są zwolnione z VAT, ale w ogóle nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Z opisu przedstawionego we wniosku wynika jednak, że wpłaty zaliczek na poczet opłaty adiacenckiej dokonywane są nie na podstawie decyzji administracyjnych, lecz na podstawie dobrowolnie zawieranych umów cywilnoprawnych. W takim przypadku, uiszczana przez właściciela wpłata – jako dobrowolne świadczenie pieniężne należne tytułem realizacji określonych działań gminy – będzie spełniała dyspozycję art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i jako taka będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

Wyrok WSA

Na powyższą interpretację gmina wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który nie zgodził się ze stanowiskiem organu i interpretację uchylił. Od ustnym uzasadnieniu podkreślił, że we wniosku o interpretację gmina wskazała, że buduje kanalizację sanitarną, które to zadanie jest realizowane na podstawie odrębnych przepisów prawa, a nie na podstawie umowy. Oznacza to, że okoliczność, że w ramach projektu podpisane zostały umowy cywilnoprawne nie zmienia charakteru zadania własnego realizowanego przez gminę. Trudno zresztą wyobrazić sobie jaka czynność miałaby być na podstawie takiej umowy wykonana. W ramach zawartych umów gmina nie oferuje przecież żadnego towaru ani usługi, a jedynie przyjmuje zaliczkę na poczet opłaty adiacenckiej. Przyjmowane opłaty zdaniem sądu nie podlegają opodatkowaniu VAT. Wyrok nie jest prawomocny. ?

Ekspert radzi

Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy, partner w Gekko Taxens Doradztwo Podatkowe

Omawiany wyrok po raz kolejny potwierdza, że pobór opłat i należności o charakterze publicznoprawnym nie podlega opodatkowaniu VAT bez względu na to, czy następuje na podstawie decyzji administracyjnej czy umowy cywilnoprawnej. W przedmiotowym wyroku sąd orzekał w kwestii braku opodatkowania opłaty adiacenckiej, analogiczna argumentacja ma jednak zastosowanie także przykładowo do opłat pobieranych od firm transportowych za prawo zatrzymywania się na przystankach i dworcach, czy też opłat za wyżywienie w placówkach oświatowych. We wszystkich tego typu sprawach w orzecznictwie sądowym przyjmuje się w zasadzie jednolicie, że fakt zawarcia umowy cywilnoprawnej nie zmienia charakteru pobieranej opłaty i nie wpływa na sposób jej opodatkowania podatkiem VAT.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 21 listopada 2018 r., sygn. I SA/Gd 812/18.

Czytaj także: Kto płaci opłatę adiacencką przy podziale nieruchomości

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP