fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Przedszkole za darmo dla sześciolatków

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Rodzice sześciolatków nie będą płacili za przedszkole, nawet gdy dziecko będzie spędzać w nim więcej niż pięć godzin dziennie. Opłaty za pozostałe dzieci nadal będą obowiązywać.

Za sprawą uchwalonej 1 grudnia nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego subwencja oświatowa obejmie uczęszczające do przedszkoli sześciolatki. Dzięki temu rodzice co najmniej 50 tys. dzieci nie zapłacą za ich edukację po godz. 13.

– Opłata za pobyt dziecka w przedszkolu w czasie przekraczającym pięć godzin przeznaczonych na realizację podstawy programowej nie będzie dotyczyć uczęszczających do przedszkoli sześciolatków – potwierdza Lech Sprawka, poseł (PiS). – Opłaty te, ograniczone do symbolicznej złotówki za godzinę zajęć ponadprogramowych, wnosić będą nadal rodzice pięciolatków i młodszych – dodaje poseł.

Krok ku zmianom

Poseł Sprawka dodaje także, że jego zdaniem objęcie subwencją oświatową sześcioletnich przedszkolaków to pierwszy krok w kierunku zmiany sposobu myślenia o finansowaniu oświaty i objęciu subwencją oświatową zarówno uczniów, jak i wszystkich przedszkolaków.

Z korzyścią dla gmin

Samorządy na każdego uczęszczającego do przedszkola sześciolatka otrzymają ok. 3 tys. zł więcej, niż wynosi dotacja przedszkolna. Co ważniejsze, środki te trafią do ich budżetów właśnie jako subwencja. Oznacza to, że staną się dochodem własnym gmin, a budżet państwa będzie mógł żądać ich zwrotu wyłącznie w sytuacji, gdy organ prowadzący poda w systemie informacji oświatowej nieprawdziwe dane o liczbie uczęszczających do przedszkoli sześciolatków.

Nic więc dziwnego, że uchwalona przez Sejm ustawa spotkała się z pozytywnym przyjęciem wszystkich organizacji samorządowych.

– Uchwalona nowelizacja o dochodach JST była oczekiwana przez wszystkie jednostki samorządu terytorialnego – mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich. – Teraz z niecierpliwością czekamy na szczegółowe informacje o zasadach podziału subwencji na dzieci sześcioletnie – dodaje samorządowiec. Zaznacza jednak, że korporacje samorządowe mają wątpliwości, czy zasadne jest obniżenie limitu wydatków budżetu państwa na dotację przedszkolną.

Ten bowiem zgodnie z nowelą spada o 359 mln zł (z 1,726 mld zł do 1,374 mld zł).

– Tymczasem rodzi się coraz więcej dzieci i coraz więcej rodziców posyła swoje dzieci do przedszkoli – wskazuje Marek Wójcik.

W tym roku do 21 tys. placówek chodzi ponad 1,1 mld dzieci, w tym 90 tys. sześciolatków.

Nowe wagi

Zasady podziału subwencji na sześciolatki określi rozporządzenie. Rząd właśnie pracuje nad jego projektem. Jak z niego wynika, subwencja na sześciolatki będzie dzielona według nowych wag: P-37 o wartości 0,75, P-38 o wartości 0,66 oraz P-52 o wartości 0,25. W konsekwencji na sześciolatka w przedszkolu gmina ma otrzymać 4135 zł, na sześciolatka w oddziale przedszkolnym szkoły podstawowej 3660 zł, a na sześciolatka objętego edukacją domową 1338 zł. Dodatkowo małe gminy i miasta do 5 tys. mieszkańców otrzymają subwencję zwiększoną o 11 proc.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA