Takie rozwiązanie to efekt prac sejmowej podkomisji stałej do spraw finansów samorządu terytorialnego, która zajmowała się regulacjami dotyczącymi opłat za odbiór odpadów komunalnych.

Podkomisja pracowała nad projektem posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli wprowadzić zmiany w ustawie o Karcie Dużej Rodziny. Chodziło im o to, by rodziny wielodzietne mogły liczyć na zwolnienia w opłatach za śmieci. Ich zdaniem takiej możliwości nie dają obecne przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (odmiennego zdania jest część ekspertów i Ministerstwo Środowiska). Posłowie wskazywali, że tzw. ustawa śmieciowa pozwala samorządom zastosować zwolnienia w opłatach za odbiór śmieci, jeśli mieszkańcy danej nieruchomości kwalifikują się do uzyskania pomocy społecznej. A to oznacza, że radni mogą częściowo lub całkowicie zwolnić z opłaty osoby samotne, których dochód nie przekracza 542 zł. Z kolei w rodzinach dochód na osobę nie może przekraczać 456 zł.

Efektem prac podkomisji jest jednak projekt zmian wyłącznie w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a nie w ustawie o Karcie Dużej Rodziny. Zgodnie z nim rady gmin będą mogły w drodze uchwały wprowadzić zwolnienia w opłatach za odbiór śmieci zarówno dla ubogich mieszkańców, jak i tych z gromadką dzieci. Różnica jest też taka, że gminy nie będą miały obowiązku, ale jedynie możliwość stosowania ulg. To istotne, gdyż nie każdy samorząd ma odpowiednie możliwości finansowe.

Projektowane rozwiązania mają wejść w życie z początkiem 2016 roku.

etap legislacyjny: przed drugim czytaniem w Sejmie