fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy samorząd może wprowadzać przepisy prawa „motywujące" do zaszczepienia przeciwko COVID-19

Szczepionka
AdobeStock
Przetwarzanie danych o osobach zaszczepionych na Covid-19 musi odbywać się z poszanowaniem konstytucyjnego prawa do prywatności i przepisów o ochronie danych osobowych.

Powstaje jednak pytanie: czy władze lokalne mogą na własną rękę wprowadzać przepisy prawa „motywujące" obywateli do zaszczepienia się?

Trwający stan epidemii wymusza na władzach lokalnych podejmowanie specjalnych działań.

Wyzwania czasu epidemii

Niejednokrotnie działania te podejmowane są niezależnie od przepisów obowiązujących na szczeblu krajowym. Bardzo często włodarze wprowadzają specjalną organizację pracy w podległych im urzędach gmin (miast) i starostwach powiatowych, oraz podległych im jednostkach organizacyjnych. Regulacje te przewidują konieczność utrzymywania szczególnego reżimu sanitarnego.

Wraz ze stopniowym wyszczepianiem społeczeństwa przeciwko Covid-19 istnieje ryzyko, że na poziomie lokalnym będą podejmowane próby uzależniania dostępu do usług publicznych od odbytego szczepienia na Covid-19. Jest bardzo prawdopodobne, że pojawią się przepisy uzależniające dostęp do urzędów, ośrodków kultury i sportu lub muzeów od udziału w programie....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA