fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Dom dla Roszpunki

materiały
Sway Tower znajduje się w Lymington, w Hampshire i wygląda jak wieża Roszpunki. Trzeba za nią zapłacić 2 miliony funtów (prawie 10 mln złotych), ale warto.

Wieża, która została wybudowana w 1879 roku, ma ponad 66 metrów wysokości i 14 pięter. Z ostatniego poziomu rozciąga się wspaniały widok na okolicę - w tym na cieśninę Solent oraz Wyspę Wight, a także na las New Forest.

W budynku jest 14 dużych pomieszczeń – po jednym na każdym piętrze, w tym 4 duże sypialnie, a także kryty basen, oranżeria, garaż oraz kort tenisowy.

Wieża powstała jako mauzoleum na zamówienie ekscentrycznego adwokata, sędziego, socjalisty i spirytualisty Andrew Thomasa Turton Petersona. Na szczycie miała mieć latarnię, ale w obawie, że mogłaby zmylić statki zabroniono jej instalacji. Peterson chciał być pochowany w wieży, ale jego żona Charlotte zaprotestowała i oboje spoczęli na lokalnym cmentarzu parafialnym.

Budowa wieży zajęła 5 lat. Do konstrukcji użyto portlandzkiego cementu, bez metalowych zbrojeń. Tylko okna dostały stalowe ramy i wzmocnienia. Anglicy chwalą się, że to najwyższa na świecie konstrukcja niewzmocniona stalowymi zbrojeniami. Żeby dostać się na samą górę i podziwiać zapierające wdech w piersi widoki trzeba jednak pokonać aż 330 stopni.

Wieża znajduje się na terenie jednego z najpiękniejszych zakątków Anglii w Parku Narodowym New Forest.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA