fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady

Przede wszystkim cyberbezpieczeństwo

PAP
Już nie trzeba szukać innowacyjnych technologii poza krajem – mówi Paweł Piotrowski, prezes Thales Polska.

Grupa Thales połączyła się z Gemalto, koncernem zajmującym się bezpieczeństwem cyfrowym. Wchodzicie w nowy obszar biznesu? Jaki jest cel tej akwizycji?

Thales w obszarze cyberbezpieczeństwa działa od lat, proponując bardzo innowacyjne rozwiązania. Zarówno każdy produkt przygotowywany np. dla przemysłu obronnego, jak i jego produkcja, muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby użytkownik czuł się bezpiecznie i mógł realizować powierzoną mu misję. Systemy sterowania ruchem kolejowym również były i są zabezpieczane. Wierzymy, że wykorzystując doświadczenie i technologie Gemalto, opracujemy jeszcze bezpieczniejsze rozwiązania, dzięki którym sprostamy głównym wyzwaniom stojącym przed współczesnymi społeczeństwami. Do takich zadań należy m.in. bezpieczeństwo danych i sieci, ochrona przed cyberatakami na lotniskach i w transakcjach finansowych. Połączenie Thales i Gemalto tworzy światowej klasy lidera ze spektakularnym portfelem cyfrowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa.

Jak będzie się zmieniał światowy sektor cyberbezpieczeństwa?

Wszystko wskazuje na to, że zmiany będę szybkie i dynamiczne. Wiek XXI to wiek transformacji cyfrowej. Praktycznie nie ma instytucji państwowej czy spółki niepodłączonej do internetu. Coraz więcej przedmiotów codziennego użytku jest cały czas online. IoT – internet rzeczy – rozwija się równie prędko. To właśnie m.in. przez konieczność transferu coraz większej ilości danych świat ulegnie transformacji, a sektor cyberbezpieczeństwa będzie się rozwijał w bardzo szybkim tempie. Każda jednostka – każdy przedmiot podłączony do globalnej sieci – musi być odpowiednio zabezpieczona. Dotyczy to także transferu danych, aby nikt niepowołany nie zmienił nam np. preferencji ustawień naszego kina domowego czy listy zakupów, które będą automatycznie przesyłane ze sklepu. Już teraz możemy się pochwalić bezpiecznym streamingiem (kanałem strumieniowym) filmów Premium wytwórni Hollywood Studios na pokłady samolotów. Dotychczas było to niemożliwe z uwagi na brak odpowiednich zabezpieczeń. Nowe oprogramowanie wykorzystuje system zabezpieczeń oparty na mechanizmach kryptograficznych oraz na szyfrowaniu na poziomie ekranu. Zabezpieczenia cyfrowe są bardzo złożone. Wszystko zależy od produktu finalnego. Inaczej będą zabezpieczane systemy sterowania ruchem pociągów czy elektrownia, która dostarcza nam prąd, a inaczej urządzenia domowe. Zapotrzebowanie na specjalistów z sektora cyberbezpieczeństwa będzie rosło. Również systemy szyfrujące będą coraz bardziej skomplikowane. Na światowych uczelniach pojawiają się nowe kierunki związane z cyberbezpieczeństwem. Od nowego roku akademickiego w Akademii Sztuk Wojennych w Warszawie zostanie zainagurowany z naszą pomocą cykl wykładów poświęconych cyberbezpieczeństwu. Uwierzytelnianie tożsamości, biometria, ochrona i transfer danych, chmura oraz bezpieczeństwo cyfrowe – to tylko kilka dziedzin, które w najbliższym czasie niesamowicie się rozwiną.

Jednak dotychczas Thales działał przede wszystkim w sektorze B2B. Tymczasem nowe rozwiązania Thales-Gemalto, jak ID Wallet, mogą być skierowane do klienta indywidualnego. Zmiana formatu biznesu?

Pozostajemy w sektorze B2B. Nowe rozwiązanie Gemalto ID Wallet to platforma, która w przyszłości zagwarantuje łatwy i bezpieczny dostęp do zapisanych w smartfonie dokumentów takich jak dowody tożsamości, karty zdrowia czy prawa jazdy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zabezpieczającym oraz szyfrowaniu na wielu poziomach dane osobowe będą w pełni zabezpieczone. Platformę oferujemy instytucjom państwowym i zarządcom infrastruktury krytycznej. Spełnia ona najwyższe i najbardziej rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa wielu rządów. Tak więc w najbliższej przyszłości użytkownicy nowych rozwiązań będą mogli korzystać z dostępu, w dowolnym czasie i miejscu, do coraz szerszego zakresu e-usług takich jak wypełnianie deklaracji podatkowych online. Ponadto instytucje państwowe będą mogły usprawnić zarządzanie oficjalnymi dokumentami oraz ich weryfikację. Gemalto Digital ID Wallet będzie można wykorzystać również jako system powiadomień, który na przykład przypomni o zaplanowanych szczepieniach czy odbiorze ważnych dokumentów. Wszystko będzie funkcjonować w ramach jednej aplikacji.

W jakich rozwiązaniach i dla jakich sektorów będzie się specjalizować?

Nasze rozwiązania są oparte na takich technologiach jak tożsamość cyfrowa, biometria, ochrona danych oraz bezpieczeństwo cyfrowe. Będziemy reagować na potrzeby klientów: banków, operatorów komunikacyjnych, agencji rządowych, przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz innych branż. Pierwsze projekty obejmą m.in. sektor bankowości, transportu naziemnego i telekomunikacji.

Na rynku cyberbezpieczeństwa panuje olbrzymia konkurencja. Co daje wam przewagę?

Po fuzji z Gemalto kompetencje Thales obejmują wszystkie ogniwa łańcucha decyzyjnego funkcjonującego w dzisiejszym wzajemnie powiązanym i podatnym na zagrożenia świecie. Pozwalają tworzyć programy, przetwarzać dane, wspierać podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym oraz kompleksowo zarządzać siecią. Korzystamy ze specjalistycznej wiedzy w zakresie internetu rzeczy, big data, sztucznej inteligencji i bezpieczeństwa cyfrowego. Trzon grupy stanowią ośrodki naukowo-badawcze (R&D) zatrudniające 3 tys. naukowców i 28 tys. inżynierów zajmujących się badaniami i rozwojem. Dziś grupa to gigantyczne laboratorium opracowujące technologie przyszłości, z portfelem liczącym 20,5 tys. patentów, z których ponad 400 zostało zarejestrowanych w samym tylko 2018 r. Na badania i rozwój grupa przeznacza miliard euro. Ponadto znacznie rozszerzymy swoją działalność na całym świecie. Naszą przewagą jest również znajomość kilkudziesięciu rynków i ich potrzeb. Będziemy w stanie wykorzystać technologie dostępne w innym zakątku świata i adaptować je w Europie lub na odwrót. Ponadto chcemy być partnerem dla instytucji państwowych przy standaryzacji nowych technologii, które tworzymy m.in. na ich potrzeby.

Jaki wpływ będą miały zmiany w koncernie na jego działalność w Polsce?

Po połączeniu z Gemalto w Grupie Thales powstała nowa globalna jednostka biznesowa pod nazwą Digital Identity and Security (DIS). Nowa jednostka znacząco wzmacnia obecność grupy w 68 krajach, w tym w Polsce. Już teraz Thales zatrudnia w Polsce prawie 1500 osób. Wspólnie będziemy oferować rozwiązania poświęcone ochronie najcenniejszych danych i koncentrować się na ich zabezpieczaniu. Dzięki połączonym siłom Thalesa i Gemalto oraz oferowanym przez nas rozwiązaniom instytucje państwowe i firmy mogą chronić i kontrolować dostęp do danych wrażliwych. Ponadto zapewnimy bezpieczeństwo w środowiskach wirtualnych i w chmurze. Już nie trzeba szukać innowacyjnych technologii poza krajem. Wraz z Gemalto jesteśmy w stanie dostarczyć każde rozwiązanie, które zabezpieczy proces transformacji cyfrowej i prace w nowym środowisku.

Paweł Piotrowski jest absolwentem Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej. Karierę rozpoczął w 1990 roku w spółce DEC z amerykańskiej grupy GATX specjalizującej się w dzierżawie specjalistycznych wagonów. Po 14 latach pracy przeszedł do Urzędu Transportu Kolejowego, gdzie został wiceprezesem. Od 2006 r. prezes i dyrektor krajowy Thales Polska.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA