fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynajem

Zobaczysz sto, kupisz jedno

Metrohouse
Szukając mieszkania, warto zastosować zasadę 100/10/1. Inwestor powinien obejrzeć sto lokali, zainteresować się dziesięcioma, wybrać jeden.

Tak radzą eksperci platformy Rentier.io. - Zadań stojących przed zainteresowanymi zakupem nieruchomości na wynajem jest naprawdę wiele. Gdy inwestor jest nastawiony na szybkie zyski, poszukiwania mieszkania szukać już teraz - mówią przedstawiciele portalu. - Marzec to idealny miesiąc na rozpoczęcie takich działań.

Dlaczego? -Wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy jak długo może trwać cały proces związany z nabyciem nieruchomości i przygotowaniem jej do wynajmu - tłumaczą eksperci Rentiera. - Znalezienie odpowiedniego mieszkania, negocjacje, formalności prawno- notarialne, procedury okołokredytowe, remont. To wszystko zajmuje sporo czasu i jeszcze więcej ... pieniędzy. Ofert sprzedaży mieszkań w sieci jest wiele - i z rynku pierwotnego i wtórnego. Jak więc znaleźć najlepszą?

Analitycy Rentiera radzą zastosować zasadę 100/10/1. - Inwestor powinien obejrzeć sto ofert, zainteresować się dziesięcioma, aby kupić jedno mieszkanie - mówią. - Na pierwszy rzut oka, zasada ta może wydawać się przesadą, jednak wiedza oraz doświadczenie, które zdobędzie inwestor, będzie nie do przecenienia. Przyczyni się m.in. do lepszego rozeznania rynku nieruchomości, aktualnych trendów i cen. Spotkania z właścicielami nieruchomości przygotują go do negocjacji cen i pokażą, na co warto zwracać uwagę.

Dodają, że samo przeglądanie portali internetowych ze względu i na konkurencję ze strony innych inwestorów, i konieczność poświęcenie dużej ilości czasu, może nie wystarczyć. - W odwodzie mamy zawsze profesjonalnych pośredników nieruchomości, którzy mogą pomóc w znalezieniu najlepszej inwestycji. Jeżeli jednak inwestor nie chce spędzać wielu godzin na ciągłym przeglądaniu internetowych ogłoszeń, ani współpracować z pośrednikiem, to może skorzystać ze zautomatyzowanych, internetowych narzędzi wyszukujących nieruchomości według określonych wymagań - mówią analitycy. - Przeszukają one i analizują tysiące ofert ogłoszeniowych oraz rekomendują tylko takie, które spełniają wybrane przez inwestora kryteria, np. minimalną stopę zwrotu na poziomie 5 proc.lub miesięczny przychód z najmu wynoszący minimum 3 tys. zł.

Rentier podaje przykłady, prezentując oferty wyselekcjonowane na podstawie następujących kryteriów inwestora poszukującego nieruchomości na wynajem: roczny zwrot z inwestycji na poziomie większym niż 6,5 proc. dla nieruchomości w Warszawie, z co najmniej dwoma pokojami, stawką najmu powyżej 2,3 tys. zł, przy miesięcznych opłatach administracyjnych nieprzekraczających 540 zł. Analitycy pokazują, jak zwrot z inwestycji wyglądał w ostatnich miesiącach i latach. Porównanie danych pozwala zauważyć, że rosnące ceny nieruchomości są w pewnym stopniu równoważone przez zwiększające się stawki najmu, co w konsekwencji przekłada się na niewielki spadek rentowności inwestycji.

- Znalezienie odpowiedniej nieruchomości, wbrew temu co można sądzić, nie oznacza jeszcze końca pracy inwestora. Wielu początkujących zapomina o czasie, który potrzebny jest na załatwienia wszystkich formalności związanych z zakupem mieszkania. Chodzi o sprawdzenie stanu technicznego mieszkania, załatwienie spraw formalnoprawnych nieruchomości, m.in. w księgach wieczystych; nie mówiąc już o przygotowaniu umowy zakupu lub sprawdzeniu z prawnikiem tej dostarczonej przez sprzedającego - mówią eksperci Rentiera. - Jeśli przyszły właściciel nieruchomości decyduje się na zakup na kredyt, dodatkowo wydłuży to czas związany z oczekiwaniem na decyzję banku oraz podpisaniem umowy. Cały etap, składający się z decyzji wstępnej i ostatecznej, teoretycznie powinien trwać od czterech do sześciu tygodni. Banki badają zdolność kredytową inwestora, oceniają wartość wybranej nieruchomości. Procedury często się wydłużają m.in. ze względu na brak kompletu dokumentów od sprzedającego lub inwestora.

Zanim inwestor podpisze umowę najmu z przyszłymi najemcami, musi jeszcze dokonać niezbędnych drobnych napraw lub przeprowadzić poważniejszy remont. - Bez względu na zakres prac, znalezienie dobrych fachowców oferujących rozsądne i akceptowalne ceny, może potrwać - zauważają eksperci Rentiera. - Na tych naprawdę dobrych trzeba poczekać nierzadko pół roku lub więcej. Są oczywiście ekipy, które można zatrudnić z dnia na dzień, jednak duża ilość wolnego czasu nie jest najlepszą rekomendacją.

Według ekspertów mieszkania na wynajem są najbardziej oblegane w sierpniu i wrześniu. -Inwestor może wtedy liczyć na duże zainteresowanie studentów rozpoczynających rok akademicki, ale także tych którzy już podjęli pracę - tłumaczą. - Ci ostatni niezbyt chętnie przeprowadzają się do nowych mieszkań w okresie zimowym czy letnim, który zarezerwowany jest przede wszystkim na odpoczynek. Cały proces od rozpoczęcia poszukiwań nieruchomości, poprzez załatwienie kredytu, a skończywszy na przeprowadzeniu remontu zazwyczaj trwa ok. pół roku. Zatem jeżeli inwestor chce zaoferować swoje mieszkanie na wynajem w optymalnym okresie, warto aby zaczął szukać nieruchomości już teraz. Sezon poszukiwań dobrych nieruchomości został rozpoczęty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA