fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Rażąco niskie zarobki ratowników medycznych

Fotorzepa/Dariusz Gorajski
To jeden z najważniejszych zawodów w trakcie pandemii. Codziennie ratują zdrowie i życie Polaków, a ich wynagrodzenia są szokująco niskie - pisze Business Insider Polska.

Ratownik medyczny i diagnosta laboratoryjny to kluczowe zawody w walce z pandemią koronawirusa. Specjaliści ci mają przed sobą bardzo odpowiedzialne i niebezpieczne zadania, ponieważ to właśnie oni stoją na pierwszej linii frontu. Muszą być przygotowani do pracy w bardzo różnych warunkach i potrafić ocenić kondycję pacjenta, a także błyskawicznie wykonać działania przywracające zdrowie i życie, jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa czy defibrylacja manualna.

Ile zarabiają? Okazuje się, że ich zarobki w Polsce są rażąco niskie. Jak podaje Business Insider Polska, mediana wynagrodzeń ratowników medycznych wynosi 3290 zł brutto miesięcznie. To znaczy, że 50 proc. ratowników zarabia mniej od tej sumy, z kolei co czwarty pracownik ma pensję niższą niż 2620 zł brutto. Na pensje powyżej 4000 zł brutto może liczyć ledwie 25 proc. ratowników.

Polska jest pod tym względem niechlubnym przykładem, ponieważ za granicą zawód ten jest znacznie lepiej opłacany. Dla przykładu, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii ratownicy medyczni mogą liczyć na ponad 10 tys. zł brutto miesięcznie.

Więcej na: Business Insider Polska

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA