Wybory samorządowe

Sondaż: Zmniejsza się strata Jakiego do Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski ma powody do niepokoju?
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, uzyskał w wewnętrznym sondażu wynik bliski faworytowi głosowania, Rafałowi Trzaskowskiemu, popieranemu przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną - informuje Onet.pl.

Wprawdzie kandydat PO i Nowoczesnej wygrałby obie tury, ale jego przewaga nad wiceministrem sprawiedliwości się zmniejsza - zaznacza Onet.

Stołeczna kampania to najbardziej prestiżowy pojedynek nadchodzących wyborów samorządowych. Od 12 lat miastem rządzi Platforma Obywatelska. Dla tej partii porażka w Warszawie oznaczałaby upadek kluczowego bastionu i prawdziwe polityczne trzęsienie ziemi. Dla PiS odbicie stolicy byłoby najważniejszym triumfem od podwójnej wyborczej wygranej w 2015 roku.

Nie ma wątpliwości, że to między kandydatami tych dwóch ugrupowań rozegra się decydujące starcie. Rafał Trzaskowski pozostaje faworytem, ale z pewnością nie może spokojnie myśleć o nadchodzących rozstrzygnięciach. Z badania przeprowadzonego przez pracownię CBM Indicator na zlecenie sztabu Patryka Jakiego wynika, że przewaga kandydata PO i Nowoczesnej nad wiceministrem sprawiedliwości wynosi tylko 6 punktów procentowych.

Trzaskowski mógłby liczyć na poparcie 34,5 proc. pytanych. Jaki – 28,4 proc. To bardzo podobny wynik do tego z ostatniego sondażu Ibris dla "Polityki w sieci". Tam przewaga polityka Platformy Obywatelskiej nad kandydatem prawicy wyniosła 7 punktów procentowych. Nieco inny rezultat dało badanie pracowni Kantar opublikowane w zeszłym tygodniu przez "Gazetę Wyborczą". W tym sondażu przewaga Rafała Trzaskowskiego wyniosła ponad 20 punktów.

Próba zamówiona przez PiS nie daje na razie większych szans Patrykowi Jakiemu na zwycięstwo w ewentualnej drugiej turze, gdzie zdobyłby niewiele ponad 36 proc. głosów. Poseł Platformy wygrałby, zgarniając 53 proc. To jednak mniejsza przewaga, niż prognozowany rezultat II tury z badania tej samej pracowni przeprowadzonego w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu Rafał Trzaskowski stracił 3 punkty, Jaki zyskał 7.

Pracownia CBM Indicator swój sondaż zrealizowała w dniach 27-29 czerwca na próbie 600 uprawnionych do głosowania mieszkańców Warszawy.

Źródło: Onet

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL