fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Kidawa-Błońska: PiS nadużyło zaufania opozycji

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej przesunęłoby wybory – uważa Małgorzata Kidawa-Bońska, kandydatka KO na prezydenta RP.

Czy KO poprze projekt zmiany konstytucji?

Nie. Konstytucji RP nie można zmieniać w jednostkowej sprawie. Ustawa zasadnicza jest umową społeczną, która musi być zaakceptowana przez obywateli i nie może być zmieniana w sytuacji pandemii, kiedy Sejm pracuje w nadzwyczajnym trybie. Jeśli celem tej zmiany ma być przesunięcie terminu wyborów, to konstytucja już to przewiduje – rząd musi wprowadzić stan klęski żywiołowej. Ale tej władzy brakuje dobrej woli. Ma w rękach narzędzie, którego nie chce użyć, wystarczy stosować obowiązującą konstytucję. Jest podstawa prawna do zmiany terminu wyborów. Do naszego stanowiska chcemy przekonać Jarosława Gowina.

Nie lepiej wypracować porozumienie?

Potrzebne jest zaufanie, a PiS już niejednokrotnie udowodniło, że potrafi wrzucić coś dodatkowo w ostatniej chwili. Nie ma żadnej pewności, czy wywiązaliby się z umowy. PiS boi się wyborów w innym terminie niż majowy, dlatego nie wprowadza stanu klęski żywiołowej. Rząd codziennie mówi, że mamy sytuację nadzwyczajną. Ważne jest skupienie się na rozwiązywaniu problemów związanych z epidemią, a nie na wyborach, które są narażeniem ludzi na utratę zdrowia i życia. Wybory powinny odbyć się wtedy, kiedy zagrożenie koronawirusem minie, co nie oznacza wcale terminu jesiennego. Jeśli Andrzej Duda jest takim dobrym kandydatem, to wygra w każdym innym terminie.

Pozostanie pani kandydatką na prezydenta, jeśli wybory zostaną przesunięte?

KO nie planuje zmiany kandydatki na urząd prezydenta RP.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA