fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Kampania wyborcza: Bitwa partii na socjalnych polach

Prezes Jarosław Kaczyński uznał, że poza Kościołem katolickim jest „tylko nihilizm”
Reporter, Jacek Dominski
Wszystkie główne siły różni bardzo wiele, ale łączy skupienie na kwestiach społeczno-gospodarczych.

Trzy konwencje i trzy prezentacje założeń programowych w ostatnich dniach bardzo się od siebie różniły. PiS postawiło na rozmach konwencji w Lublinie, gdzie pojawiło się kilka tysięcy osób. PSL wybrało Sandomierz i sadownicze zagłębie jako miejsce konwencji z Kukiz'15, a PO postawiła na prezentację nowej kandydatki na premiera Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Warszawie. Lewica swój program zaprezentowała już wcześniej – 24 sierpnia.

Wszystkie główne siły polityczne różni bardzo wiele, ale łączy skupienie na kwestiach społeczno-gospodarczych, najważniejszych w obecnych czasach dla obywateli. Wszyscy więc mówią o ochronie środowiska, edukacji i zdrowiu, pracy i płacy. Dlatego kampania mimo wszystko toczy się na tych samych polach, chociaż w różnych partyjnych i światopoglądowych kontekstach.

Książeczka będzie później

PiS zaproponowało „hat trick Kaczyńskiego". Szczegółowy program będzie przedstawiany na kolejnych konwencjach, co weekend w innym obszarze tematycznym. Będzie też opublikowany jako klasyczna „książeczka".

Teraz jednak dla sztabowców PiS liczy się najbardziej hasło „hat trick". To podwyżka płacy minimalnej (docelowo w 2023 do poziomu 4 tys. zł, 1 stycznia 2020 ma wynosić 2600 zł), dodatkowa 13. emerytura w 2021 r. i pełne dopłaty do hektara dla rolników.

„Rzeczpospolita" już w poniedziałek ujawniła, że w trakcie konwencji będą zaprezentowane nowe pomysły o bezpośrednim efekcie materialnym. Mają trafić do konkretnych grup elektoratu ważnych w kampanii i podbić stawkę wyborów dla tych, których będą dotyczyć.

Bo PiS cały czas zwiera szeregi i stawia na mobilizację swojego elektoratu, obawiając się jednocześnie demobilizacji wywołanej wysokim prowadzeniem w sondażach.

Koalicja Obywatelska stawia na program „Niższe podatki, wyższe płace", zakładający „skok najniższych zarobków o 600 zł miesięcznie". PSL promuje swój projekt „Emerytura bez podatku". Ludowcy mają też w swojej agendzie program „Własny kąt", który ma poprawić sytuację młodych szukających mieszkania.

– Główną przeszkodą w posiadaniu dzieci jest brak mieszkania. Mamy program „Własny kąt". Pozwoli 100 tys. młodych polskich rodzin na własne mieszkanie. Dostaną po 50 tys. zł od państwa na wkład własny – powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Antywęgiel i antysmog

Zgodnie z aktualnie obowiązującym trendem i listą największych zagrożeń cywilizacyjnych partie dużo miejsca poświęcają ekologii i ochronie środowiska. KO zapowiada między innymi stopniową eliminację węgla z ogrzewania (do 2030 r.) domów i mieszkań, do 2035 – ogrzewania systemowego, a do 2040 – z całej energetyki.

PiS zapowiada między innymi zaostrzenie kodeksu karnego dla tworzących nielegalne wysypiska śmieci. – Już teraz rząd prowadzi realne działania antysmogowe – zapewnił premier Morawiecki na konwencji w Lublinie. PSL zapowiada inwestycje w OZE, które mają być kołem zamachowym gospodarki.

Kolejnym kluczowym tematem w tym roku jest edukacja i zdrowie. Nowa propozycja PiS dotycząca edukacji to między innymi ujawniony w Lublinie Fundusz Inwestycji w Szkołę o wysokości 2 mld zł, przeznaczony na unowocześnienie placówek. Podobny fundusz ma powstać na modernizację szpitali. Jak pokazują sondaże, zdrowie to jeden z najważniejszych tematów tej kampanii. PSL chce finansowania na poziomie 6,8 proc. PKB i przesunięcia na ochronę zdrowia 2 proc. ze składki rentowej.

Kobieta, mężczyzna, dziecko

– To jest kilkanaście miliardów złotych – mówił Kosiniak-Kamysz. KO proponuje między innymi całkowite przywrócenie dyżurów nocnych i świątecznych POZ czy bezpłatne przekrojowe badania dla każdego, kto osiągnął 50. rok życia. Główne hasło KO to 21-dniowy czas na oczekiwanie wizyty u specjalisty i 60 min na SOR oraz faktyczne finansowanie opieki zdrowotnej na poziomie 6 proc.

Osobną, coraz bardziej istotną kwestią w kampanii staje się wsparcie dla przedsiębiorców i zmiany w ZUS. W programie Zjednoczonej Prawicy – jak wynika z naszych informacji – propozycje ujawnione w Lublinie, to wkład partii partii Porozumienie Jarosława Gowina. Chodzi o ZUS liczony od dochodu i większy ryczałt dla firm – z 250 tys. euro do miliona euro. PSL za swoje „wielkie zobowiązanie" dla przedsiębiorców i rzemieślników wskazuje dobrowolne składki ZUS. KO proponuje między innymi przebudowę CIT na wzór estoński. „Firmy będą płacić podatek od zysku dopiero wtedy, gdy będą się nim dzielić ze swoimi inwestorami" – czytamy w programie.

Sprawy światopoglądowe określają kontekst wszystkich tych pomysłów. PiS stawia za cel obronę modelu rodziny, który w trakcie konwencji Jarosław Kaczyński określił jako „jedna kobieta, jeden mężczyzna w stałym związku. I ich dzieci". PiS w centrum tożsamości stawia też Kościół, poza którym jest „tylko nihilizm". PSL pozycjonuje się jako „chadeckie centrum". A Koalicja Obywatelska w swoim programie mówi o finansowaniu in vitro i legalizacji związków partnerskich.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA