fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Nie żyje krytyk filmowy Tadeusz Szyma

YouTube (kadr z filmu)
5 kwietnia, w Krakowie, zmarł Tadeusz Szyma, wykładowca, poeta, a także autor filmów dokumentalnych, wnikliwy krytyk filmowy - współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i „Kina”. Miał 76 lat.

Był absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracował w PAN-ie i na UJ, w latach dziewięćdziesiątych wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Był również w tym czasie kierownikiem redakcji filmu dokumentalnego w TVP. W ostatnich latach pracował na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie.

 

Tadeusz Szyma zrealizował wiele filmów dokumentalnych, m.in. „Serce Śląska”, „Ostatni świadek”, „Ormiańskie serce dla Polski”, „Lwowianka”,  „Według serca”, „Książę”, „Drogi królowej Jadwigi”, „Cały dla Ciebie”, „Papież nadziei”, . Kochał Poezję Staffa I Skamandrytów, cenił Herberta i Miłosza. Sam pisał, wydał tomik poezji „Więcej wierszy nie pamiętam”, książki dla dzieci. Był autorem książki „Z Karolem Wojtyłą wędrowanie po Polsce”.  I bardzo ciekawych tekstów o polskiej kulturze, a także wnikliwych, spokojnych recenzji filmowych.

Został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność opozycyjną w latach 70. i 80, a także medalem Gloria Artis za pracę publicystyczną. 

Tadeusz Szyma był serdecznym, ujmującym człowiekiem o głębokiej kulturze i wielkiej wiedzy. Został smutek. Będzie go bardzo brakowało.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA