fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Rosyjskie Su-34 przechwyciły izraelskie F-16 nad Libanem

Wikimedia Commons
Rosyjskie Su-34 przechwyciły nad Libanem izraelskie F-16 - informuje "Times of Israel". Jak czytamy jest to niecodzienna sytuacja, ponieważ Izrael i Rosja stworzyły mechanizm konsultacji wojskowych, który miał pozwolić unikać konfrontacji między siłami rosyjskimi a armią Izraela na Bliskim Wschodzie.

Dwa izraelskie F-16 miały zostać przechwycone przez rosyjskie myśliwce nad libańskim Trypolisem. O incydencie informują media w Libanie i w Rosji. Jak dotąd nie ani Moskwa, ani Tel Awiw oficjalnie go nie potwierdziły.

Izraelski "Hadashot" opisuje, że rosyjskie myśliwce mogły odbywać lot ćwiczebny u wybrzeży Libanu i Syrii, ale z powodu złych warunków pogodowych zostały zmuszone do lądowania.

Z kolei serwis internetowy Al Masdar podaje, że po raz pierwszy od miesięcy rosyjskie myśliwce pojawiły się nad Libanem, ale cel ich misji nie jest znany.

Izraelskie myśliwce - jak pisze "Times of Israel" - często pojawiają się nad Syrią w ramach misji rozpoznawczych. Według niepotwierdzonych doniesień wiele ataków izraelskiego lotnictwa na cele w Syrii przeprowadzanych jest przez myśliwce znajdujące się w przestrzeni powietrznej Libanu.

W ubiegłym tygodniu dowódca izraelskich sił powietrznych Amikam Norkin ujawnił, że izraelskie myśliwce F-35 dokonały przynajmniej dwóch ataków powietrznych na cele w Syrii znad terytorium Libanu. Zaprezentował też zdjęcie myśliwca F-35 nad stolicą Libanu, Bejrutem.

W związku z obecnością rosyjskiego lotnictwa w Syrii (Rosja wspiera siły prezydenta Baszara el-Asada od 30 czerwca 2015 roku) Izrael ustanowił mechanizm konsultacji z Kremlem, który miał umożliwić unikanie sytuacji konfliktowych między rosyjskimi a izraelskimi siłami.

"Times of Israel" pisze jednak, że ani Izrael, ani Rosja nie informują drugiej strony o celach ani czasie przeprowadzanych przez siebie misji.

Źródło: Times of Israel
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA