fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiosna

Śmiszek: PO próbuje narzucać własną narrację ws. Senatu. To się nie uda

tv.rp.pl
- Na razie widać, że Platforma zajmuje się sobą i Platforma próbuje narzucać jakąś narrację w tej kwestii, natomiast to się nie uda, dlatego że w Senacie nie zasiada tylko Platforma, tylko zasiada także PSL, Lewica, Niezależni, i tutaj trzeba będzie poważnej rozmowy - mówił w Radiu Zet o sytuacji w Senacie poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek (Wiosna).

Po wyborach z 13 października PiS stracił większość w Senacie. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło do Senatu 48 kandydatów, z kolei 51 senatorów uważanych jest za opozycyjnych (oprócz senatorów Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy również trzech z czterech senatorów niezależnych).

- Brak zgody dwojga lewicowych senatorów na wybór marszałka oznacza, że PiS może mieć marszałka, a tego przecież nikt nie chce - ostrzegł Śmiszek nawiązując do próby przeforsowania przez Koalicję Obywatelską kandydatury Bogdana Borusewicza na marszałka Senatu.

- Mamy sytuację troszeczkę inną, niż ta, do której przyzwyczaiła się od lat PO. Mamy większy pluralizm w Senacie i trzeba się traktować po partnersku. Nie wyobrażam sobie rozmowy na ten temat bez szerokiej debaty ze wszystkimi ugrupowaniami, które weszły do Senatu - dodał polityk Wiosny.

Śmiszek zarzucił jednocześnie Grzegorzowi Schetynie, liderowi KO, że "nieeleganckie jest" przedstawianie przez niego swoich kandydatów na marszałka Senatu.

- Musimy porozmawiać o tym, kto będzie tym kandydatem. To nie jest tak, że w ciemno kupujemy wszystko. Dzisiaj Lewica ma głos, wprawdzie dwóch senatorów, ale jesteśmy języczkiem u wagi, tak jak PSL, tak jak niezależni, i nie można dzisiaj stosować argumentu siły. Dzisiaj stosujemy argument reprezentacji poszczególnych ugrupowań w Senacie - dodał polityk Wiosny.

Śmiszek zapewnił, że Lewica "na pewno nie poprze kandydata PiS". - Natomiast piłka jest w grze i jeśli będą przedstawione dobre kandydatury, które będą spełniały wymagania czy kryteria lewicowe, będziemy o tym rozmawiać - zapowiedział.

Polityk nie chciał odpowiedzieć na pytanie jaka kandydatura byłaby dla Lewicy do przyjęcia.

Śmiszek podkreślił, że nie ma również decyzji ws. ewentualnego wspólnego klubu opozycji w Senacie.

Źródło: Radio Zet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA