fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Łazienki Królewskie w świątecznej iluminacji

materiały prasowe
Dziś wieczorem Łazienki Królewskie rozświetlą znajome postacie.

Nastrojowy spacer w towarzystwie świetlistych postaci dworzan w strojach z epoki będzie prowadził przez całą Aleję Chińską, od ul Agrykoli do Gagarina. Trasę wieńczą dwie imponujące świetlne bramy.

Zrewitalizowana Aleja Chińska nawiązuje do tej powstałej w 1780 roku z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, będącej wyrazem jego fascynacji chińską cywilizacją, a także sztuką i ogrodami w epoce oświecenia. Biegnie przez cały park, w miejscu dawnej Drogi Wilanowskiej.

Dodatkową atrakcją świątecznej dekoracji jest kolorowa choinka na tarasie przed Pałacem na Wyspie. Mecenasem iluminacji jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Iluminacje świąteczne w Łazienkach Królewskich można podziwiać do końca lutego 2016 roku. W tym okresie łazienkowskie ogrody będą otwarte dla zwiedzających aż do godziny 22 W niedzielę 6 grudnia Łazienki Królewskie z okazji Mikołaja zapraszają na bezpłatne zwiedzanie Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego i Starej Oranżerii, podczas którego można posłuchać historii o świętach na dworze Stanisława Augusta i tajnikach królewskiej kuchni(zwiedzanie z opowieścią w tle o godz. 11 i 14).

W Pałacu na Wyspie można też obejrzeć Królewską Galerię Obrazów, która podobnie, jak Królewska Galeria Rzeźby, urzeczywistnia marzenia władcy o nowoczesnym muzeum publicznym, dostępnym dla zwiedzających. Unikatową wartość mają pojedyncze obrazy i kolekcja jako całość - świadomie i starannie stworzona przez Stanisława Augusta. 137 obrazów stanowi największy zbiór malarstwa ostatniego króla Polski w naszym kraju. Wśród licznych dzieł, podziwiać można m.in. obrazy autorstwa najsłynniejszych portrecistów epoki stanisławowskiej: wizerunek księżnej Santacroce - pędzla Angeliki Kauffmann i Charlesa Hanbury'ego Williamsa - pędzla Antona Raphaela Mengsa.

A w Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii znajdują się zgromadzone przez króla, marmurowe rzeźby i gipsowe kopie najsłynniejszych dzieł antycznych, w tym słynna Grupa Laokoona. A także Teatr Królewski, jeden z niewielu zachowanych autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie.

6 grudnia wszystkie muzealne obiekty Łazienek są czynne w godz. 9 -18.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA