Rejestr dokumentów publicznych i ich kategorie

Za oferowanie, zbywanie lub przechowywanie w celu sprzedaży replik dokumentu publicznego można będzie trafić na dwa lata do więzienia.

Aktualizacja: 05.10.2018 13:55 Publikacja: 05.10.2018 07:17

Rejestr dokumentów publicznych i ich kategorie

Foto: AdobeStock

Posłowie przyjęli ustawę o dokumentach publicznych. Dzięki niej dowody osobiste czy paszporty mają być bezpieczniejsze. Nowe przepisy mają wejść w życie pół roku po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Co to za zmiany? Powstaną trzy kategorie dokumentów publicznych.

Czytaj także: Wzór nowego elektronicznego dowodu osobistego

W pierwszej znalazły się dokumenty najważniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, m.in. dowód osobisty, paszport, dokumenty wydawane przez urzędy stanu cywilnego, niektóre dokumenty wydawane cudzoziemcom oraz tytuły wykonawcze wydawane przez sądy i referendarzy sądowych.

W drugiej kategorii znalazły się dokumenty ważne ze względu na bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, m.in. dotyczące broni, międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych, potwierdzające wykształcenie wyższe i specjalistyczne oraz świadectwa dojrzałości.

Trzecią objęto dokumenty mające wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego i prawnego, w tym koncesje, pozwolenia, licencje, zaświadczenia, świadectwa i certyfikaty związane z bezpieczeństwem transportu, dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, świadectwa ukończenia szkoły, legitymacje szkolne i studenckie oraz dokumenty uprawniające do różnych ulg.

Uchwalona właśnie ustawa stanowi, że minister spraw wewnętrznych i administracji jest odpowiedzialny za kształtowanie polityki bezpieczeństwa dokumentów publicznych i zapewnienie działania systemu ich bezpieczeństwa. Przy szefie MSWiA powstanie komisja, która będzie oceniała jakość wydawanych dokumentów publicznych.

Ustawa zakłada też powstanie rejestru dokumentów publicznych prowadzonego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dzięki temu każdy obywatel ma mieć dostęp online do wzorów obowiązujących dokumentów publicznych z ich opisem, a także opisem podstawowych zabezpieczeń i sposobu weryfikacji ich autentyczności.

Dane dotyczące dokumentów publicznych, które utraciły moc obowiązującą, będą gromadzone w rejestrze jako archiwalne.

Ustawa przewiduje także kary za przestępstwa przeciwko dokumentom. I tak, za wytwarzanie, oferowanie, zbywanie lub przechowywanie w celu sprzedaży replik dokumentu publicznego grozić ma: grzywna, ograniczenie wolności albo do dwóch lat więzienia.

Przesądzono w niej także, że posiadacz dowodu osobistego zgłoszonego jako utracony po jego odnalezieniu ma obowiązek szybko zwrócić go w urzędzie gminy. Z kolei funkcjonariusz publiczny po stwierdzeniu, że dowód okazany przez obywatela został zgłoszony jako utracony, musi go zatrzymać i przekazać organowi, który go wydał.

Po co te zmiany? Do tej pory regulacje dotyczące dokumentów publicznych znajdują się w blisko 400 aktach prawnych. A to nie służy ich bezpieczeństwu. Dowód? W latach 2010–2015 stwierdzono 361310 przestępstw przeciwko dokumentom, co daje średnio 60 218 rocznie. Dzięki sfałszowanym różnym dokumentom przestępcy najczęściej wyłudzają kredyty i towary, obracają towarem z zagranicą czy kradzionymi samochodami. Przestępczości gospodarczej często też towarzyszy fikcyjna tożsamość. Umożliwia ona zakładanie działalności gospodarczej, np. w celu wyłudzenia VAT, legalizację wprowadzonych na rynek uprzednio wyłudzonych lub przemyconych towarów, a w konsekwencji pranie brudnych pieniędzy.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Posłowie przyjęli ustawę o dokumentach publicznych. Dzięki niej dowody osobiste czy paszporty mają być bezpieczniejsze. Nowe przepisy mają wejść w życie pół roku po ich opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Co to za zmiany? Powstaną trzy kategorie dokumentów publicznych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara