fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

Kancelaria CMS doradzała przy jednej z pierwszych umów corporate PPA w Polsce

Zespół energetyczny kancelarii CMS doradzał Signify, spółce notowanej na Euronext, przy nabyciu energii odnawialnej na potrzeby działalności w Polsce od farmy wiatrowej Green Investment Group (GIG) w Kisielicach.

Umowa została zawarta jako corporate Virtual Power Purchase Agreement (VPPA) czyli umowa dotycząca wirtualnego zakupu energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł odnawialnych bezpośrednio od producenta. Jest to jedna z pierwszych umów tego typu zawartych na polskim rynku, a dla grupy Signify pierwsza w Europie.

Zespół kancelarii CMS wspierał Signify w zakresie przygotowania oraz negocjacji 10-letniej umowy pomiędzy Green Investment Group oraz Signify.

Farma wiatrowa Kisielice - kupiona przez GIG w sierpniu br. - to elektrownia o mocy 42 megawatów (MW) zlokalizowana 200 kilometrów na północ od Warszawy. Działająca od 2014 roku farma składa się 21 turbin Enercon E82. Energia wiatrowa zakupiona na mocy VPPA będzie zasilać cztery zakłady produkcyjne i kilka biur Signify na terenie Polski. Zgodnie z komunikatami prasowymi Sygnify, VPPA pomoże firmie ograniczyć roczny ślad węglowy o 73 kt CO2e pa.

„Ostatnio obserwujemy w Polsce rosnące zainteresowanie bezpośrednim zakupem energii odnawialnej od jej wytwórców, co ma związek z jednej strony z dążeniem do obniżenia kosztów prowadzenia biznesu i zapewnienia stabilności ceny energii, a z drugiej strony chęcią zapewnienia większego udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w prowadzonej działalności gospodarczej. W dłuższej perspektywie koszt wytworzenia energii z OZE będzie bowiem coraz niższy, podczas gdy w przypadku źródeł wysokoemisyjnych przedsiębiorcy muszą się liczyć z tendencją przeciwną. Umowy corporate PPA są wciąż nowością w Polsce " - podkreśla Piotr Ciołkowski, partner w zespole energetycznym kancelarii CMS.

Przy jednej z pierwszych umów typu corporate PPA zawieranych w Polsce doradzał międzynarodowy zespół CMS kierowany z Warszawy przez Piotra Ciołkowskiego, partnera specjalizującego się w doradztwie regulacyjnym dla sektora energetycznego i transakcjach na rynku energetyki odnawialnej, oraz z Londynu – przez Munira Hassana, partnera kierującego zespołem Clean Energy w kancelarii CMS. Przy projekcie pracował zespół w składzie: Dalia Majumder-Russell, starszy prawnik z londyńskiego biura kancelarii, oraz Piotr Prawda i Freddie May, prawnicy odpowiednio z warszawskiego i londyńskiego zespołu energetycznego CMS.

Źródło: informacja prasowa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA