Kiedy radni mogą tworzyć kluby

Określenie pięciu radnych jako minimalnej liczby tworzących klub, gdy rada liczy 15 osób, w sposób istotny ogranicza możliwość zrzeszania się.

Publikacja: 11.08.2015 02:00

Kiedy radni mogą tworzyć kluby

Foto: www.sxc.hu

Czego dotyczy spór

Pod koniec marca 2015 r. wojewoda zaskarżył do sądu administracyjnego dwa postanowienia regulaminu rady gminy, stanowiącego załącznik do statutu uchwalonego w maju 2011 r.

Domagając się ich unieważnienia, wojewoda wskazał, że zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym radni mogą tworzyć kluby działające na zasadach określonych w statucie gminy. Ustawa nie określa żadnych zasad ich tworzenia, odsyłając w całości do rozwiązań statutowych. Zdaniem organu nadzoru regulacja w statucie powinna zatem określać zadania i kompetencje klubów, a także wzajemne stosunki pomiędzy klubami a radą i jej organami wewnętrznymi. Przy czym statusu prawnego klubów nie można utożsamiać ze statusem komisji rady.

Tymczasem rada gminy w statucie zasad tworzenia i funkcjonowania klubów radnych postanowiła, że warunkiem ich utworzenia jest zadeklarowanie w nim udziału przez co najmniej pięciu radnych. A także że kluby podlegają rozwiązaniu uchwałą rady, gdy liczba ich członków spadnie poniżej pięciu.

Zdaniem wojewody, wprowadzając regulacje o charakterze ustrojowym, rada gminy nie może naruszać przepisów Konstytucji RP oraz innych ustaw. Przy ustaleniu zasad działania klubów radnych powinna mieć na względzie wyrażoną w art. 58 ust. 1 Konstytucji RP zasadę wolności zrzeszania się, która w tym przypadku musi być rozumiana jako wolność zakładania klubów i zrzeszania się w nich przez radnych.

Zdaniem skarżącego ustanawianie progów liczbowych na bardzo wysokim poziomie, w praktyce uniemożliwiających tworzenie i funkcjonowanie klubów radnych, dezawuuje wolność zrzeszania się.

Wojewoda zauważył, że próg liczbowy ustanowiono na poziomie 1/ 3 składu rady. I choć organom gminy przyznano kompetencje do samodzielnego i niezależnego kształtowania swojej wewnętrznej organizacji, w tym klubów czy komisji, to jednak zapisy statutu nie mogą zawierać unormowań sprzecznych z przepisami ustawowymi.

Rozstrzygnięcie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że skarga zasługuje na uwzględnienie. Sąd zauważył, że ustawa nie precyzuje zasad tworzenia i funkcjonowania klubów radnych. Nie określa również kryteriów, według których radni mają się w te kluby organizować, tym samym pozostawiając te sprawy unormowaniom statutowym. W orzecznictwie sądów administracyjnych przeważa pogląd, że przepis art. 23 ust. 2 ustawy dotyczy materii ustrojowej i powinien być interpretowany w powiązaniu z innymi przepisami o charakterze ustrojowym. Kluby radnych są ściśle związane z funkcjonowaniem rady i dlatego przyznana jej została kompetencja określenia zasad działania klubów. Jednak zasady te nie mogą stwarzać przeszkód w korzystaniu przez radnych z prawa zrzeszania się w klubach według określonych kryteriów społeczno-politycznych.

WSA zgodził się z wojewodą, że  określając zasady działania klubów, rada nie może wprowadzać ograniczeń, które nie pozwalałyby na korzystanie przez radnych z prawa zrzeszania się w klubach według określonych kryteriów, najczęściej politycznych lub społecznych. Przy niewielkiej liczebności ustawowego składu rady ustalenie w statucie gminy wysokiego progu liczbowego tworzenia klubu radnych stanowi istotne naruszenie przepisów. Rada powinna mieć na względzie występujące realia, w tym liczebność rady oraz wytworzony w niej układ społeczno-polityczny.

Tym samym określenie pięciu radnych jako minimalnej liczby tworzących klub, przy ustawowym składzie rady wynoszącym 15 radnych, w istotny sposób ogranicza możliwość zrzeszania się w formie klubów.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 2 lipca 2015 r.

Czego dotyczy spór

Pod koniec marca 2015 r. wojewoda zaskarżył do sądu administracyjnego dwa postanowienia regulaminu rady gminy, stanowiącego załącznik do statutu uchwalonego w maju 2011 r.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara