fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Sejmik Województwa Śląskiego przeciwko podziałowi województwa

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski
Zdaniem radnych podział województwa śląskiego przez wykrojenie z niego województw częstochowskiego i bielskiego może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści dla mieszkańców.

- Sejmik Województwa Śląskiego wyraża dezaprobatę dla koncepcji reformy administracyjnej państwa, której celem nie jest polepszenie funkcjonowania samorządu, lecz warunkowana polityczną koniunkturą destabilizacja władzy samorządowej - czytamy w oświadczeniu dotyczącym propozycji reformy administracyjnej państwa.

Za przyjęciem uchwały głosowali radni z koalicji PO, PSL, RAŚ oraz SLD (dwóch radnych wstrzymało się od głosu). Klub PIS nie głosował.

Stanowisko jest efektem toczącej się politycznej dyskusji wokół utworzenia województw bielskiego i częstochowskiego. Zdaniem radnych jego ponowny podział może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści dla mieszkańców.

W szczególności niepokoi niebezpieczeństwo utraty funduszy unijnych na rozwój regionalny w perspektywie 2014-2020, argumentuje Sejmik.

- Dyskusja o podziale terytorialnym to bardzo poważna dyskusja, niosąca za sobą konsekwencje nie tylko administracyjne, ale przede wszystkim finansowe – mówi Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. - Jesteśmy w trakcie nowej perspektywy unijnej, podpisane są już umowy, wiele dotyczy inwestycji wieloletnich. Mówienie o tym, że możemy to przerwać i zacząć układać wszystko od nowa jest ryzykowne – argumentuje marszałek.

- Każda ewentualna zmiana powinna zostać poprzedzona konsultacjami społecznymi i nie może uderzać w potencjał finansowy i gospodarczy regionu – wskazuje Jarosław Makowski, radny sejmiku województwa śląskiego. - Mamy wrażenie, że to decyzja polityczna, nie wynikająca z merytorycznych przesłanek, która może przynieść więcej zagrożeń niż korzyści. Dyskusja w tej sprawie powinna toczyć się przy podniesionej kurtynie – przekonuje radny."

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA