fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obowiązkowa smycz, kaganiec i tabliczka na płocie są nielegalne - wyrok WSA

Sądy uchylają uchwały ws. zakładania psom kagańców.
Adobe Stock
Rada gminy nie może nakazać właścicielom prywatnych nieruchomości wywieszania tabliczki ostrzegającej o tym, że na posesji jest pies.

Prokurator zaskarżył do sądu kilka zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie miejskiej. Jeden z nich zobowiązywał właścicieli nieruchomości utrzymujących zwierzęta domowe do umieszczania tabliczki przy wejściu na nieruchomość informującej o obecności psa. Inny nakazywał wyprowadzanie czworonogów na smyczy jak i w kagańcu, niezależnie od ich cech osobniczych i uwarunkowań indywidualnych. Obu tym zapisom prokurator zarzucił przekroczenie delegacji ustawowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w niedawnym wyroku przyznał rację prokuratorowi i unieważnił kwestionowane regulacje. Uznał, że postanowienia dotyczące obowiązku umieszczania tabliczki ostrzegawczej o trzymaniu psa są niezgodne z art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdyż wykraczają poza zakres udzielonego w tym przepisie pełnomocnictwa. Przepis ten uprawnia radę gminy wyłącznie do określenia obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i czystości w miejs...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA