fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

#RZECZoPRAWIE - Cezary Żelaźnicki: outsourcing procesów prawnych kwitnie w Polsce

Cezary Żelaźnicki
123RF
W ciągu kilku lat centra usług wspólnych wyspecjalizowane w funkcji prawnej będą immanentną częścią rynku usług prawniczych - uważa Cezary Żelaźnicki, partner w PwC Legal

Co to jest outsourcing procesów prawnych – o tym mówił Cezary Żelaźnicki, radca prawny, partner w PwC Legal, który gościł w poniedziałkowym programie Ewy Usowicz #RZECZoPRAWIE

- Gdy mówimy o outsourcingu procesów prawnych, to nie chodzi o czyste porady prawne, ale pakiet czynności zlecanych przez przedsiębiorcę zewnętrznemu dostawcy. Przedsiębiorcy mogą też tworzyć centrum usług wspólnych w ramach swojej organizacji, w którym pewne procesy prawne są realizowane na rzecz tych przedsiębiorców – wyjaśnił ekspert.

Jak powiedział, outsourcing procesów prawnych to obecnie światowy trend.

- Polska od lat jest bardzo ciekawą lokalizacją dla centrów usług wspólnych, które zajmowały się obsługą usług IT, księgowo-kadrowych, bo jesteśmy tańsi i gwarantujemy stosunkowo wysoką jakość. Natomiast obsługa funkcji prawnej przez długi czas była postrzegana jako ta, która dotyczy witalnych interesów przedsiębiorstwa i nie powinna wychodzić firmę, która powinna zostać pod ścisłą kontrola departamentu prawnego danej organizacji. To się wyraźnie zmienia. Zwłaszcza po 2008 r. dostrzegamy, że przedsiębiorcy rozważają outsourcing funkcji prawnej czy też procesów prawnych, co jest spowodowane zwykłą koniecznością – mówił Cezary Żelaźnicki

Wyjaśnił to na przykładzie sektora bankowego, który został obarczony wieloma obowiązkami wynikającemu z regulacji polskich i globalnych, wynikających np. z decyzji podjętych po kryzysie ekonomicznym z 2008 r. Instytucje finansowe mają np. obowiązek weryfikowania swoich klientów aby przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy. Banki z dnia na dzień zostały zobowiązane aby sprawdzić całe portfolio milionów swych klientów i aby wszystkie transakcje realizowane później także były sprawdzane pod kątem tych regulacji. To sprawiło, że wewnętrzne departamenty prawne tych instytucji okazały się niewydolne przy takiej ilości czynności. Co więcej - czynności te były powtarzalne, choć wymagały wdrożenia pewnych procedur. Wtedy narodził się pomysł przekazania tego procesu prawnego do zewnętrznych centrów.

- Pionierem w outsourcingu procesów prawnych jest sektor finansowy: banki, firmy ubezpieczeniowe, ale teraz także cała branża medyczna, farmaceutyczna jest poddawana daleko idącym rygorom regulacyjnym, których nie jest w stanie sprostać własnymi siłami. I nie jest opłacalne. Często jest tak, że jakiś wymóg obowiązuje przez pewien tylko czas i zatrudnianie setek czy tysięcy ludzi do takiego czasowego projektu nie ma sensu, taniej zlecić to zewnętrznemu dostawcy usługi - mówił radca.

Z jego obserwacji wynika, że coraz odważniej do centrów procesów prawnych przenoszone są te części funkcji prawnej, które do tej pory były tradycyjnie zarezerwowane dla wewnętrznych działów prawych. Np. zarządzanie kontraktami czy portfolio znaków towarowych.

- Polskie firmy oferujące outsourcing procesów prawnych mają klientów wśród firm o zasięgu globalnym z USA, Niemiec, Wlk. Brytanii, Francji, a także krajów azjatyckich. Ale widzimy, że i polscy przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają szanse związane z outsourcingiem funkcji prawnych. Wydaje mi się, że w ciągu kilku lat centra usług wspólnych wyspecjalizowane w funkcji prawnej będą immanentną częścią rynku usług prawniczych. Eksperci szacują, że rynek outsourcingu procesów prawnych wart jest 2,5 miliarda dolarów, więc jest się o co bić – powiedział Cezary Żelaźnicki.

- Ile trzeba zapłacić usługę outsourcingu funkcji prawnych? – zapytała gościa Ewa Usowicz.

- Odpowiedź jest prosta: to musi się opłacać, przeniesienie procesu na zewnątrz musi być tańsze niż utrzymywanie go u siebie – odpowiedział Cezary Żelaźnicki.

#RZECZoPRAWIE: Cezary Żelaźnicki - Outsourcing usług prawnych

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA