W sytuacji opisanej w pytaniu urzędnik sc z dniem 1 stycznia 2018 r., czyli przed powołaniem nabył prawo do 26 dni urlopu kodeksowego oraz 12 dni urlopu dodatkowego. 1 lutego poszedł na urlop bezpłatny, na którym przebywać będzie przez 6 miesięcy. Korzystanie przez niego z tego urlopu obniży mu wymiar obu urlopów za 2018 r. Zgodnie, bowiem z wyjaśnieniami Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (www.dsc.kprm.gov.pl), jeśli urzędnik sc, nie wykorzystał urlopu podstawowego oraz dodatkowego za dany rok przed powołaniem, a zostanie odwołany ze stanowiska i wróci w ciągu tego roku kalendarzowego do pracy (jako urzędnik sc) po trwającym, co najmniej 1 miesiąc urlopie bezpłatnym, będzie miał obniżony wymiar urlopu za ten rok o 1/12 za każdy miesiąc urlopu bezpłatnego. Wynika to z art. 1552 kodeksu pracy.

Natomiast, jeżeli urzędnik wróci do pracy w innym roku kalendarzowym niż rok, w którym rozpoczął korzystanie z urlopu bezpłatnego, powołany przepis nie będzie miał zastosowania (a więc nie będzie można zastosować proporcjonalnego obniżenia wymiaru urlopu) i urlop nabyty 1 stycznia 2018 r. będzie przysługiwał w pełnym wymiarze. Dla zastosowania powyższych regulacji bez znaczenia pozostaje fakt, czy osoba ta była zatrudniona na wyższym stanowisku w służbie cywilnej w tym samym czy w innym urzędzie niż ten, w którym udzielono jej urlopu bezpłatnego na czas powołania.

W sytuacji opisanej w pytaniu wymiar urlopu urzędnika po jego powrocie obniży się, zatem do 19 dni. Wynika to z następujących wyliczeń: 38 x 6/12 = 19; 38-19=19.

podstawa prawna: Art. 1552 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 917)