Kiedy postępowania dyscyplinarnego nie będzie? Kiedy kończy się rola rzecznika?

Jaką rolę pełni rzecznik dyscyplinarny w czasie rozprawy? Kiedy może wnioskować o niewszczynanie postępowania dyscyplinarnego?

Publikacja: 08.05.2018 06:49

Kiedy postępowania dyscyplinarnego nie będzie?

- Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny wyniki swojej pracy przekazuje na piśmie kierownikowi urzędu wnioskując jednocześnie o zaniechanie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, o nałożenie kary porządkowej lub o przekazanie komisji wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Kiedy może wnioskować o niewszczynanie postępowania dyscyplinarnego?

Kwestie te reguluje § 11 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 5 grudnia 2001 r.w sprawie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec urzędników państwowych oraz w sprawie komisji dyscyplinarnych i rzeczników dyscyplinarnych (dalej rozporządzenie dyscyplinarne). Zgodnie z tym przepisem postępowania dyscyplinarnego nie wszczyna się, a wszczęte umarza, jeżeli:

- czynu nie popełniono albo popełniony czyn nie zawiera znamion naruszenia obowiązków pracownika uzasadniających odpowiedzialność dyscyplinarną,

- obwiniony nie podlega orzecznictwu komisji,

- obwiniony zmarł,

- upłynął termin do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

A zatem powodem takiej decyzji rzecznika może być wynik przeprowadzonego przez niego postępowania wyjaśniającego, które nie potwierdziło stawianych urzędnikowi zarzutów, albo okoliczności niepozwalające na wszczęcie takiego postępowania z przyczyn obiektywnych takich jak np. stwierdzenie, że osoba, przeciwko której miałoby być prowadzone postępowanie wyjaśniające nie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej (jest urzędnikiem kontraktowym a nie mianowanym), osoba ta zmarła czy też nastąpiło przedawnienie karalności.

Zgodnie, bowiem z art. 37 ustawy o pracownikach urzędów państwowych postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie miesiąca od dnia uzyskania wiadomości o popełnieniu czynu uzasadniającego odpowiedzialność dyscyplinarną ani po upływie roku od dnia popełnienia takiego czynu. Jeżeli z powodu nieobecności w pracy urzędnik nie ma możliwości złożenia wyjaśnień, bieg miesięcznego terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się urzędnika do pracy. Jeżeli jednak czyn zawiera znamiona przestępstwa, przedawnienie dyscyplinarne nie następuje wcześniej niż przedawnienie karne.

podstawa prawna: Art. 37 ustawy z 16 września 1982 r o pracownikach urzędów państwowych (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 2142 ze zm.)

podstawa prawna: § 11 rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec urzędników państwowych oraz w sprawie komisji dyscyplinarnych i rzeczników dyscyplinarnych (DzU nr 145, poz. 1628)

Jaką rolę pełni rzecznik w czasie rozprawy?

- Decyzja o przekazaniu komisji dyscyplinarnej I instancji wniosku rzecznika dyscyplinarnego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego należy do kierownika urzędu. Czy to oznacza, że w tym momencie rola rzecznika się kończy?

Przekazanie kierownikowi urzędu wyników postępowania wyjaśniającego wraz z odpowiednim wnioskiem nie zamyka uczestnictwa rzecznika dyscyplinarnego w danej sprawie. Wprawdzie decyzja o przekazaniu komisji dyscyplinarnej I instancji wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego należy do kierownika urzędu, ale w przypadku, gdy do wszczęcia takiego postępowania dojdzie, rzecznik będzie musiał w nim aktywnie uczestniczyć.

Już na wstępie może być np. poproszony o usunięcie braków we wniosku o wszczęcie postępowania. Wniosek taki powinien, bowiem zawierać:

- imię i nazwisko, stanowisko służbowe oraz miejsce zamieszkania obwinionego urzędnika,

- dokładne określenie zarzucanego naruszenia obowiązków pracownika, ze wskazaniem czasu, miejsca i okoliczności jego dokonania,

- proponowaną karę dyscyplinarną,

- uzasadnienie oparte na wynikach postępowania wyjaśniającego,

- wykaz zawierający imiona, nazwiska oraz miejsca zatrudnienia świadków, którzy mają być wezwani na rozprawę,

- wykaz innych dowodów.

Jeśli któregoś z tych obowiązkowych elementów we wniosku brak, rzecznik w ciągu 7 dni ma obowiązek wniosek ten uzupełnić. Od odczytania przez niego wniosku zaczyna się też rozprawa dyscyplinarna. Dopiero potem następuje przesłuchanie obwinionego, a następnie, w miarę potrzeby, przesłuchiwani są świadkowie, badane dokumenty albo przeprowadzane inne dowody.

Sam rzecznik też może w trakcie rozprawy składać wnioski i przedstawiać dowody. Może być też poproszony o uzupełnienie materiału dowodowego zebranego w trakcie postępowania wyjaśniającego. Zgodnie, bowiem z § 20 ust. 1 rozporządzenia dyscyplinarnego w przypadku, gdy w materiale takim występują istotne braki, a ich uzupełnienie na rozprawie powodowałoby znaczne trudności, komisja I instancji wydaje postanowienie o uzupełnieniu przez rzecznika dyscyplinarnego materiału dowodowego. W rozprawie dyscyplinarnej rzecznik uczestniczy, zatem w charakterze strony. Jego rola zbliżona jest do roli oskarżyciela w postępowaniu karnym, z jednym zastrzeżeniem, zgodnie z § 6 rozporządzenia dyscyplinarnego jest on związany poleceniami kierownika urzędu, który go powołał.   —Małgorzata Jankowska

podstawa prawna: § 6, §14-15, § 19-20 Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec urzędników państwowych oraz w sprawie komisji dyscyplinarnych i rzeczników dyscyplinarnych (DzU nr 145, poz. 1628)

Kiedy postępowania dyscyplinarnego nie będzie?

- Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny wyniki swojej pracy przekazuje na piśmie kierownikowi urzędu wnioskując jednocześnie o zaniechanie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego, o nałożenie kary porządkowej lub o przekazanie komisji wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Kiedy może wnioskować o niewszczynanie postępowania dyscyplinarnego?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego