fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Dyrektorzy w urzędach bez doświadczenia

Fotolia
Kierownik urzędu będzie mógł mieć krótszy staż pracy niż wymagany prawem.

Kierownik urzędu lub jednostki może w uzasadnionych przypadkach skrócić pracownikowi okres pracy zawodowej wymagany na danym stanowisku. Tak wynika z § 15 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Przepis ten nie dotyczy jednak samych kierowników. Stanowiska te są bowiem obsadzane przez wskazane w przepisach organy zewnętrzne. Nikt więc nie może obniżyć kierownikom wymogów stawianych przez prawo.

Ma się to niebawem zmienić za sprawą nowelizacji rozporządzenia, nad którą pracuje Beata Kempa. Katalog uprawnionych do podjęcia decyzji o skróceniu pracownikowi okresu pracy zawodowej wymaganego na danym stanowisku zostanie wydłużony o obsadzających stanowiska kierowników.

Od dyrektorów prawo wymaga zazwyczaj wykazania się sześcio–siedmioletnim stażem pracy. Dla kierowników jednostek staż ten jest najczęściej o rok lub dwa krótszy.

Nowelizowane rozporządzenie ma zastosowanie m.in. do pracowników jednostek wojskowych podległych Ministerstwu Obrony Narodowej, zatrudnionych w Kancelarii PAN czy w Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Etap legislacyjny: prace w Kancelarii Premiera

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA