fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Francja: Komuniści wystawią "żółte kamizelki" na listach do PE

AFP
Francuska Partia Komunistyczna zamierza wystawić członków tzw. ruchu żółtych kamizelek na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego - pisze Politico.

- Na listach będą przedstawiciele związków zawodowych, ale także żółte kamizelki. Nie możemy iść do wyborów europejskich nie biorąc pod uwagę tego, co działo się w ostatnich tygodniach - oświadczył sekretarz generalny partii, Fabien Roussel, cytowany przez Reutersa.

Z list Francuskiej Partii Komunistycznej zgodziła się wystartować Marie-Helene Bourlard, uczestniczka ruchu żółtych kamizelek, która protestowała przeciwko relokacji firmy odzieżowej, w której pracowała.

Pełne listy Francuska Partia Komunistyczna ma przedstawić 26 stycznia.

Francuska Partia Komunistyczna jest członkiem frakcji Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycka Zielona Lewica.

W ostatnim sondażu IFOP 13 proc. Francuzów deklarowało gotowość do głosowania na listę ruchu żółtych kamizelek, gdyby taka lista została wystawiona w wyborach.

Żółte kamizelki to spontaniczny, oddolny ruch protestu, który od pięciu tygodni organizuje demonstracje w całej Francji. Początkowo przedstawiciele ruchu protestowali przeciwko podwyżce podatku paliwowego, z którego jednak rząd się wycofał. Teraz ruch domaga się podniesienia płacy minimalnej, a niektórzy jego przedstawiciele chcą referendum ws. odwołania prezydenta Emmanuela Macrona.

Źródło: Politico.eu, Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA