fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Europa Środkowa dementuje słowa Merkel ws. imigrantów

AFP
Aby uratować koalicję rządową, kanclerz ogłosiła zawarcie umów o readmisji imigrantów z 14 krajami Unii.

Deklaracja znalazła się w liście, jaki Angela Merkel skierowała do partnerów koalicji rządowej: SPD i CSU. Zapewnia w nim, że połowa krajów Unii zobowiązała się do przyjmowania tych imigrantów, którzy najpierw zostali zarejestrowani na ich terytorium, a później przedostali się do RFN. Taki proceder byłby zgodny z konwencją dublińską w sprawie imigracji.

Jednak rzecznik MSZ Artur Lompart zaprzeczył, jakoby takie porozumienie zostało zawarte między Berlinem i Warszawą.

Wcześniej deklarację Merkel zdementowali premier Czech Andrej Babisz oraz rzecznik rządu Węgier Zoltan Kovacs.

Na szczycie w Brukseli w piątek kanclerz uzyskała formalną zgodę na readmisję imigrantów przez Hiszpanię i Grecję. Jednak zdaniem Merkel podobne zobowiązania podjęły także Francja, Holandia, Belgia, Luksemburg, Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Portugalia, Finlandia i Szwecja.

Szef niemieckiego MSW i lider CSU Horst Seehofer zagroził, że zacznie odstawiać na granice Niemiec imigrantów, którzy zostali zarejestrowani w innym kraju Unii. To doprowadziłoby do rozbicia koalicji rządowej, bo Merkel stanowczo sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu.

W niedzielę przywódcy CSU debatowali, czy zobowiązania, jakie uzyskała Merkel od swoich europejskich partnerów, są wystarczające do wycofania przez Seehofera swojej groźby.

W Bawarii w październiku odbędą się wybory regionalne, w których po raz pierwszy od dziesięcioleci CSU może stracić większość z powodu kryzysu migracyjnego.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA