fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Austria: Ministrowie chcą kontrolować granice

Wikimedia Commons
Austriaccy ministrowie obrony i spraw zagranicznych wezwali do zmian europejskiego prawa, które miałyby na celu ułatwienia we wprowadzaniu kontroli granicznych na terenie strefy Schengen.

Komentarze ministrów pojawiły się po oświadczeniu KE, że dalsze przedłużenie kontroli granicznych na terenie strefy Schengen będzie niemożliwe. Kontrole na austriackiej granicy, które wprowadzono w 2015 roku, w czasie szczytowego okresu kryzysu imigracyjnego, muszą się zakończyć w listopadzie.

- Jeśli KE mówi, że dalsze kontrolowanie granic jest niemożliwe z powodu obowiązujących przepisów, to znaczy, że powinniśmy wspólnie wprowadzić nowe prawo, które pozwoli wprowadzać kontrole granic (na terenie strefy Schengen - red.) w sytuacji, gdy będzie to konieczne - powiedział austriacki minister obrony Peter Doskozil.

- Jeśli kontrole granic są potrzebne, ponieważ liczba nielegalnych imigrantów wzrasta, nie powinniśmy ukrywać się za biurokratycznymi regulacjami - wtórował mu szef MSZ Austrii Sebastian Kurz.

W 2015 roku Austria, Dania, Niemcy i Szwecja wprowadziły kontrole na swoich granicach, które były następnie wielokrotnie przedłużane. Bruksela nie zgadza się jednak na kolejne przedłużenia kontrolowania granic.

Szwecja zapowiedziała już zakończenie kontrolowania granicy z Danią.

Minister Doskozil poinformował, że od początku roku do Austrii wjechało 9700 imigrantów - 6600 z nich poprosiło o azyl.

Źródło: thelocal.at
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA