fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Turcja: Od poniedziałku odsyłamy dżihadystów do Europy

AFP
Minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu zapowiedział, że od poniedziałku w przyszłym tygodniu Turcja zacznie odsyłać pojmanych przez siebie dżihadystów z Daesh do europejskich krajów, z których pochodzą - informuje AFP, cytując turecką Agencję Anatolia.

- Teraz ogłaszamy, że będziemy ich wam wysyłać z powrotem. Zaczynamy w poniedziałek - powiedział Soylu.

Kilka dni temu Soylu skrytykował podejście państw europejskich do kwestii przyjmowania "swoich" dżihadystów z Daesh.

W wyniku przeprowadzonej przez Turcję w ostatnich tygodniach ofensywie pod kryptonimem "Źródło pokoju" na terenach północno-wschodniej Syrii - w jej wyniku na pograniczu syryjsko-tureckim powstała 30-kilometrowa tzw. strefa bezpieczeństwa.

Wcześniej z terenów tych wyparto Kurdów z Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG) stanowiących trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Kurdowie byli sojusznikami USA w walce z Daesh.

Ofensywa turecka w Syrii wzbudziła obawę o to, że Kurdowie skupiając się na walce z Turkami mogą wypuścić dżihadystów z Daesh z zarządzanych przez siebie obozów.

Turcja odrzucała jednak te obawy zobowiązując się do wniesienia wkładu w walkę z dżihadystami. Ankara wielokrotnie wzywała też kraje Europy do przyjmowania przez nie ich obywateli, którzy walczyli w szeregach Daesh.

Na początku tygodnia szef tureckiego MSW zapowiedział odsyłanie dżihadystów do ich ojczystych krajów nawet w sytuacji, gdy kraje te pozbawią ich wcześniej obywatelstwa.

- Mówią, że powinni być sądzeni tam, gdzie zostali pojmani. To nowa formuła prawa międzynarodowego, jak sądzę - ironizował Soylu. Szef MSW Turcji dodał wówczas, że Ankara nie może tego zaakceptować.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA