fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Trump: Mur graniczny jak rolls-royce

AFP
Według prezydenta USA Donalda Trumpa mur, który powstaje na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem będzie "światowej klasy systemem bezpieczeństwa", praktycznie nie do pokonania.

Trump odwiedził wczoraj budowę fragmentu muru granicznego w okolicy Otay Mesa w San Diego. Złożył na nim swój podpis.

Była to jego podróż powrotna w to miejsce - prezydent był tam w marcu 2018 roku, aby obejrzeć prototyp ścian granicznych, które następnie zostały zniszczone, aby w ich miejsce postawić stalowo-betonowe elementy.

Wcześniej mur zbudowany był z blachy, którą można było wysadzić w powietrze i z mocniejszej warstwy, które, aby je zniszczyć, wymagały użycia zasilanych akumulatorowo pił.

Zdaniem Trumpa, tę poprzednią wersję muru imigranci przybywający z meksyku i Ameryki Południowej "przewracali rutynowo".

Krytycy nowego muru nazywają go "ścianą próżności" prezydenta Trumpa, a Mark Morgan, pełniący obowiązki komisarza ds. ceł i ochrony granic USA zaprzeczył przed grupą reporterów, by Trump kontaktował się z nimi, pytając o zdanie. - Prezydent słuchał agentów - mówił Morgan.

Jak pisze "Time" podczas wczorajszej wizyty Trump "rozkoszował się" szczegółami budowy muru, mówiąc, że służby graniczne i wojskowe przekonały go do zaakceptowania droższej wersji - zrezygnowano z litego muru, wzmacniając go stalowymi pachołkami.

Dziennie ekipy budowlane montują 270 paneli, każdy z 8 takimi pachołkami.

Mur ma być praktycznie nie do pokonania. Dodatkowo jego powierzchnia mocno się nagrzewa. - Można na nim usmażyć jajko - zapewniał Trump.

W miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu ma powstać podwójny mur o wysokości ponad 9 metrów. - To będzie wersja rolls-royce - stwierdził Trump.

Do tej pory powstało 106 kilometrów muru,  na różnych etapach budowy są kolejne 403 kilometry w 17 lokalizacjach. Podpisane są kontrakty na następne 262 kilometry, które mają być zrealizowane w ciągu najbliższych 90 dni.

Trump zapowiedział, że docelowo na granicy o długości 3 126 km ma powstać 885 kilometrów muru. Gdy budowa osiągnie 643 kilometry, administracja oceni, ile jeszcze trzeba zbudować.

Niedawno Pentagon przekierował 3,6 miliarda dolarów ze swoich 127 wojskowych projektów budowlanych, aby zbudować 280 kilometrów muru na granicy. Podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku Trump obiecał, że to Meksyk zapłaci za budowę muru.

Źródło: Time
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA