fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Szwajcaria: Rząd zaostrza prawo wobec osób, którym odmówiono azylu

Adobestock
Szwajcarski rząd zaproponował w środę projekt przepisów, w których znalazł się zakaz podróży dla osób tymczasowo przyjętych do kraju po odrzuceniu ich wniosku o azyl. Posunięcie oceniane jest jako zaskakujące.

Zgodnie z projektem ustawy około 40 tys. posiadaczy zezwoleń typu "F" na pobyt w Szwajcarii nie będzie mogło podróżować za granicę. Grupa ta obejmuje osoby, których wniosek o azyl został odrzucony, ale nie można ich deportować, ponieważ grozi im niebezpieczeństwo w ich kraju ojczystym - 

Według danych Sekretariatu Stanu ds. Migracji osoby, które podróżowałyby do ??kraju ojczystego, automatycznie traciłyby prawo do mieszkania w Szwajcarii. Wyjątki byłyby dozwolone tylko w przypadku krótkoterminowych wyjazdów do domu, wykorzystywanych wyłącznie w celu przygotowania się do ostatecznego powrotu.

Zdaniem szwajcarskiego dziennika "NZZ" nowe twarde, stanowisko rządu szwajcarskiego w sprawie podróży dla osób posiadających zezwolenie "F" jest zaskoczeniem. Rada Federalna (szwajcarski rzad) wcześniej odrzuciła wniosek parlamentu, wzywający do wprowadzenia ogólnego zakazu podróży dla posiadaczy zezwoleń.

W swojej pierwotnej opinii na wniosek z 2015 r. rząd argumentował, że przepisy dotyczące podróży osób, których wniosek o azyl odrzucono, i tak są już bardzo surowe. Stwierdzono wówczas także, że że ogólny zakaz nie pozwoli na żadne wyjątki.

Obecnie posiadacze zezwolenia "F" mogą podróżować do kraju ojczystego za specjalnym zezwoleniem, na przykład w przypadku problemów osobistych, w tym śmierci lub poważnej choroby w rodzinie.

Co ważne, projekt rządu jest ostrzejszy niż wcześniejsza uchwała parlamentu, ponieważ zabrania także podróży do krajów trzecich, a nie tylko do ojczyzny.

Posiadacze zezwoleń "F" znajdują się w Szwajcarii w trudnej sytuacji - mają prawną możliwość podjęcia pracy, ale ale ich zezwolenie na pobyt w kraju jest udzielane tylko na 12 miesięcy. Może być odnawiane, ale wielu pracodawców niechętnie zatrudnia takie osoby ze względu na ich tymczasowy charakter zamieszkania. Dodatkowo ich kwalifikacje często nie są uznawane.

Źródło: rp.pl/ thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA