Dzień Solidarności z Uchodźcami. 68 mln ludzi na całym świecie

15 października przypada Dzień Solidarności z Uchodźcami. Na świecie jest już ponad 68 mln uchodźców, a liczba osób, które muszą opuścić swój dom, jest z roku na rok coraz więcej.

Aktualizacja: 15.10.2018 16:16 Publikacja: 15.10.2018 15:28

Dzień Solidarności z Uchodźcami. 68 mln ludzi na całym świecie

Foto: Facebook/PCPM

Przetrwać zimę w namiocie

Na ziemi nad jednym palnikiem kuca kobieta. Podczas przygotowywania obiadu dla rodziny musi być szczególnie ostrożna – o pożar nietrudno. Zwłaszcza w zbudowanym z łatwopalnych materiałów namiocie.

To tylko jeden z przykładów tego, jak wygląda codzienność uchodźców syryjskich w Libanie. Walka o każdy dzień. Oczekiwanie na powrót do domu, który nie wiadomo, kiedy nadejdzie. Sytuacja staje się jeszcze bardziej nieciekawa, gdy zaczynają spadać temperatury, zwłaszcza w górzystym i surowym regionie Arsal przy granicy libańsko-syryjskiej. Znajduje się tam 155 obozowisk namiotowych, około 5 tysięcy namiotów i 31,5 tysiąca uchodźców. Sytuacja w Syrii wciąż nie pozwala Syryjczykom na bezpieczny powrót do domu, a tymczasem rząd libańskim blokuje budowanie jakichkolwiek stałych zabudowań w obozach. Uchodźcy skazani są więc na nietrwałe i łatwopalne namioty, które zimą nie zapewniają ciepłego schronienia.

Urodzeni jako uchodźcy

Dla wielu syryjskich dzieci rzeczywistość wojenna i obozowa to jedyne realia, jakie znają. Niektóre z nich urodziły się w obozach i mieszkają w namiocie, garażu czy pomieszczeniach gospodarskich od początku swojego życia. Luka w edukacji powstała na skutek wieloletniej wojny sprawi, że dzieci w przyszłości nie będą w stanie odbudować swojego kraju i wieść normalnego życia. Niektóre nie są nawet świadome rozgrywającego się dookoła nich dramatu, tak jak dwuletni Fares. Chłopiec choruje na padaczkę i dziecięce porażenie mózgowe. Nawet jego mały brat pracuje na leki dla chorego. Jedyne co ma jego rodzina to długi, siebie nawzajem i nadzieję, że maluchowi da się pomóc.

 

Największy obóz na świecie

Nie tylko na Bliskim Wschodzie ludzie zmuszeni są porzucać swój dom. Uganda jest jedynym krajem na świecie, który graniczy z dwoma państwami dotkniętymi kryzysami humanitarnymi: w Sudanie Południowym oraz w Demokratycznej Republice Konga. To właśnie tam znajduje się największy obóz na świecie Bidi Bidi, którego powierzchnia dorównuje niemal powierzchni Poznania. Ci, którzy tam docierają są najczęściej wygłodzeni, wycieńczeni i chorzy. Lekarzy i miejsc, gdzie mogą oni pracować, jest wciąż za mało.

Solidarni z uchodźcami

Choć liczby podawane w raportach przerażają, a zapotrzebowanie na pomoc wciąż rośnie, nie poddajemy się. Jesteśmy solidarni z tymi, którzy musieli opuścić swoje domy licząc na to, że na gdzieś na świecie znajdą bezpieczeństwo, spokój i lepszą przyszłość dla swoich dzieci. Dlatego naprawiamy i budujemy namioty dla uchodźców w Arsalu w Libanie, prowadzimy szkolenia strażackie, wpieramy klinikę, prowadzimy centrum edukacyjne dla uchodźców syryjskich. Stawiamy domy modułowe w obozie dla uchodźców w Ugandzie, które będą służyły jako kliniki tymczasowe i wysyłamy medyków, aby na miejscu pomagali ratować ludzkie życia. Bo dla nas liczy się każde życie. Pomóż nam je ratować. Bądźmy solidarni z uchodźcami.

Można pomóc

W tym dniu szczególnie prosimy o wsparcie uchodźców syryjskich w Libanie, aby mogli przetrwać zimę.

MOŻESZ PRZEKAZAĆ WPŁATĘ NA KONTO FUNDACJI PCPM: 
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Syria 

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

media@pcpm.org.pl  

tel. +48 690 900 887

Przetrwać zimę w namiocie

Na ziemi nad jednym palnikiem kuca kobieta. Podczas przygotowywania obiadu dla rodziny musi być szczególnie ostrożna – o pożar nietrudno. Zwłaszcza w zbudowanym z łatwopalnych materiałów namiocie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?