fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Norwescy emeryci maja najlepsze warunki do życia

123rf.com
Są zdrowi, aktywni, państwo o nich dba, stać ich na luksusowe podróżne. Kto to? Norwescy emeryci. Mają najlepsze życie na świecie. Polska mało oferuje swoim seniorom.

Ranking 2016 Global Retirement Index firmy Natixis Asset Management ocenił jakość życia emerytów na całym świecie w minionym roku. Badaniem objęto 43 państwa zaliczane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy do gospodarek rozwiniętych, państwa członkowskie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD - tu obok Chile, Węgier, Meksyku i Turcji znalazła się też Polska) oraz największe rozwijające się gospodarki tzw. kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny)

Raport został opracowany z wykorzystaniem danych pochodzących z różnych źródeł, w tym Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia, OECD, UNICEF. Na podstawie danych przeprowadzony został pomiar, który posłużył do utworzenia czterech pod indeksów dotyczących obszarów: zdrowia, finansowania emerytur, jakości życia oraz sytuacji materialnej.

Tegoroczne zestawienie z końca lipca pokazało, że jeżeli jesień życia to najlepiej w krajach skandynawskich, zauważa Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza. Punktację na poziomie 86 proc. i pierwsze miejsce w rankingu zdobyła Norwegia. Na miejscu drugim znalazła się Szwajcaria a na trzecim Islandia (80 proc.). Szwecja zajęła pozycję piątą (79 proc.), Finlandia jedenastą (77 proc.) a Dania dwunastą (77 proc.). W dziesiątce są jeszcze antypody - Nowa Zelandia (4 miejsce) i Australia na szóstym, oraz Niemcy, Holandia, Austria i Kanada. Tam emeryci też nie mają na co narzekać.

Mają natomiast w Polsce, która znalazła się na miejscu 29. Najniżej została oceniona sytuacja materialna polskich emerytów (58 proc.), natomiast najwyższej (68 proc.) - finansowanie emerytur.

Z naszego regionu lepiej od Polski została oceniona Słowacja, Estonia i Czechy (18 pozycja). Na ostatnim miejscu czyli najbiedniej i najtrudniej żyje się starym ludziom w Indiach. Bardzo trudno jest też emerytom w Brazylii (41 miejsce) i Rosji (40 miejsce).

Autorzy raportu podkreślają we wnioskach z badania, iż systemy emerytalne muszą się zmienić, aby móc dostosować się do nowych realiów.

Jak skomentował wyniki raportu John Hailer, prezes i dyrektor zarządzający Natixis Global Asset Management: "Dawniej emerytura opierała się na prostych rozwiązaniach: ludzie przez całe życie pracują i oszczędzają, pracodawcy wypłacają pensje a składki odprowadzane od wynagrodzeń służą finansowaniu świadczeń emerytalnych. Efekt końcowy takiego modelu był przewidywalny: strumień dochodów generowany byłby z trzech stabilnych źródeł, zapewniających finansowe zabezpieczenie na emeryturę. Ale przemiany demograficzne i ekonomiczne spowodowały dezaktualizację dawnych modeli. W odpowiedzi na rosnącą populację i wydłużenie czasu życia, pracodawcy przenoszą odpowiedzialność związaną ze świadczeniami emerytalnymi na pracowników a to stawia przed rządzącymi poważne wyzwanie."

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA