fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Zaczyna się rywalizacja o klientów z PPK

Adobe Stock
Kilka instytucji lada moment będzie już mogło wyjść na rynek z ofertą PPK, ponieważ zostaną umieszczone w ewidencji prowadzonej przez PFR. Niektórzy jeszcze z tym zwlekają, czekając na rozporządzenia.

Pracownicze plany kapitałowe mogą być oferowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), ?powszechne towarzystwa emerytalne (PTE), pracownicze towarzystwa emerytalne oraz zakłady ubezpieczeń na życie. Jak dotąd instytucji, które zadeklarowały zamiar ich oferowania, jest około 20, natomiast większość z nich to TFI.

Firma, która zamierza oferować PPK, musi spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszym etapem jest złożenie do sądu wniosku o rejestrację funduszy, które będą działać w ramach PPK. Proces ten trwa około dwóch tygodni. Następnie do Polskiego Funduszu Rozwoju należy złożyć wniosek o wpis do ewidencji PPK, co może potrwać do miesiąca od daty otrzymania dokumentów przez PFR. Po rejestracji dana instytucja ma siedem dni na dokonanie opłaty wstępnej, czyli 700 tys. zł, na rzecz portalu PPK. To jednak nie koniec kosztów, bo firma oferująca PPK będzie również płacić tzw. opłatę za rejestr, czyli za każdego uczestnika, która do czerwca 2022 r. ma sięgać 0,18 zł miesięcznie.

Początkowo, czyli od połowy tego roku, PPK zostaną objęte firmy zatrudniające powyżej 250 osób, których jest około 3200. Jak szacował Paweł Borys, prezes PFR, około tysiąca z nich posiada już PPE, a kolejne 250 zgłosiło w I kwartale chęć utworzenia PPE, co znosi obowiązek pracodawcy do uruchomienia PPK. A zatem w pierwszym etapie nowy projekt emerytalny obejmie około 2 tys. firm.

Najbliżej tego, by móc oferować PPK, są dziś trzy towarzystwa funduszy inwestycyjnych, które złożyły wnioski o wpis do ewidencji PPK, w tym m.in. PKO TFI. – Zależy nam, aby jak najszybciej przygotować firmy, które wybiorą nasze towarzystwo, do wdrożenia i uruchomienia PPK dla ich pracowników – zapowiadał przy tej okazji Piotr Żochowski, prezes PKO TFI.

Na potwierdzenie wpisu do ewidencji czeka również AXA TFI. – Chcemy być w czołówce firm oferujących PPK. Mierzymy w 10-proc. udział, z tym że nie w całym rynku, tylko w określonym przez nas segmencie – komentował z kolei Robert Garnczarek, prezes AXA TFI. Na końcu drogi do oferowania PPK jest jeszcze TFI PZU. – Po uzyskaniu wpisu przedstawimy atrakcyjną ofertę wsparcia dla pracodawców przy tworzeniu PPK i oszczędzania dla ich pracowników – zaznaczył Marcin Żółtek, który w PZU odpowiedzialny jest za PPK. Właśnie dopiero po potwierdzeniu wpisu do ewidencji firmy mogą prezentować ofertę prowadzenia PPK.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA