fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Brytyjczycy doradzą przy CPK. Umowa podpisana

Fotolia
Przedstawiciele Polski i Wielkiej Brytanii podpisali dziś porozumienie o współpracy dotyczącej budowy CPK.

Sygnatariuszami Memorandum of Understanding (MoU) są wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK i ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathan Knott, w imieniu ministra ds. eksportu i handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Grahama Stuarta.

– To wsparcie pomoże nam w planowaniu nowoczesnego, wygodnego i bezpiecznego epidemiologicznie portu lotniczego – mówił Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. – Jestem dumny z umowy zawartej dziś z polskim Ministerstwem Infrastruktury. Polska jest ważnym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Cieszę się, że wiedza ekspercka brytyjskich firm może przysłużyć się dla tego strategicznego i ważnego dla gospodarki projektu, jakim jest CPK – mówi minister Graham Stuart, który uczestniczył w konferencji online z Londynu. –Rolą mojego ministerstwa jest promowanie ich wysokich umiejętności na świecie, np. przy tak dużych projektach jak CPK – powiedział brytyjski minister.

Brytyjczycy zadeklarowali udostępnienie doświadczeń zdobytych podczas inwestycji na świecie, w tym przy najgłośniejszych projektach lotniskowych na świecie: Incheon w Seulu, Changi w Singapurze, Daxing w Pekinie i IGA w Stambule. Porozumienie przewiduje współpracę – w ramach polsko-brytyjskiego zespołu konsultacyjnego – m.in. w planowaniu infrastruktury lotniskowej i kolejowej, przygotowaniu przestrzeni powietrznej na potrzeby CPK, zagospodarowaniu przestrzennym dotyczącym rejonu Airport City i pełnej cyfryzacji projektu.

Z brytyjskiego wsparcia skorzystają nie tylko CPK, ale także Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej . Ze strony brytyjskiej uczestniczą w nim Ministerstwo Eksportu i Handlu Międzynarodowego (DIT), British Aviation Group zrzeszająca firmy z branży lotniskowej i National Air Traffic Control Services czyli zarządca przestrzeni powietrznej na Wyspach, odpowiednik PAŻP.

– Przedstawiciele brytyjskiego sektora lotniczego współpracują z nami od bardzo wczesnego etapu projektu CPK. I w pełni doceniamy doświadczenia brytyjskich firm, zdobyte przez nie podczas realizacji dużych inwestycji. Ich oferta współgra z planowaną współpracą z doradcą strategicznym, którego wybierzemy w drugiej połowie roku, i partnerstwem strategicznym, które przewidujemy w kolejnym etapie inwestycji – mówił Mikołaj Wild, prezes Spółki CPK. Janusz Janiszewski, prezes PAŻP ocenia współpracę z Brytyjczykami, jako wsparcie dla agencji m.in. przy projektowaniu przyszłego nieba nad Polską i Europą. –Jesteśmy przekonani, że polski rynek lotniczy po pandemii wróci na ścieżkę szybkiego rozwoju. Dlatego cały czas pracujemy nad nowymi technologiami i rozwiązaniami, które będą wdrażane na pierwszym w pełni cyfrowym lotnisku w Polsce – powiedział szef PAŻP.

MoU podpisane we środę, 20 maja, to kolejny etap we współpracy CPK z Brytyjczykami. W czerwcu i wrześniu ub. roku miały miejsce warsztaty architektoniczne, a ich efektem były wstępne koncepcje architektoniczne Portu Lotniczego Solidarność. Propozycje przygotowały biura projektowe: Zaha Hadid Architects, Foster+Partners, Chapman Taylor, Grimshaw, Benoy, Pascall+Watson, Woods Bagot, Populous i KPF.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA